Otřes se odehrál na Karvinsku ve středu okolo půl šesté odpoledne. Zaznamenali ho lidé například v Karviné a své pocity sdělovali na sociálních sítích.
„Důlní jev se projevil mimo naše důlní pracoviště a nijak je nezasáhl. Všichni zaměstnanci v podzemí dolu jsou v pořádku," řekla Polaru mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti.
Tragédie v dole
Jeden z posledních silných otřesů pocítilo Karvinsko ve čtvrtek 12. ledna 2023. Důlní otřes tehdy zabil v Dole ČSM-Jih zaměstnance porubu, v nemocnicích pak skončilo dalších pět zraněných horníků. K otřesu s tragickým následkem došlo po půl jedenácté dopoledne. „Při otřesu žel došlo k úmrtí zaměstnance porubu, na místě je i několik dalších zraněných," řekla Deníku krátce po tragédii mluvčí OKD Naďa Chattová.

Na místě pak zasahovali důlní záchranáři, ti zraněné předávali do péče zdravotníků. V souvislosti s důlním neštěstím zasahovaly posádky Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS MSK) i pracovníci krajského zdravotnického intervenčního týmu.
Důlní otřesy
Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.
Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky.
S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé.
K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, otřasná odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.