Na sobotu připadá svátek svatého Martina, na závodníky proto čekají zvláštní ceny. Kromě lahví svatomartinského vína i jedna speciální. Na jedenáctého v pořadí v závodě na jeden kilometr i pěkně vypečená husa.

Mezi oblečenými lidmi se rozcvičují otužilci v županech nebo jen v plavkách. Je slunečno, ale fouká studený vítr. „Paráda,“ hodnotí počasí Stanislav Jeřábek. Do Blanska přijel z Českých Heřmanic. Na terase restaurace Myslivna stojí jen v kraťasech. „Takhle chodím celou zimu. S otužováním jsem začal kvůli zdravotním problémům na stará kolena. Vrátilo mě do života,“ směje se otužilec.

Hloučky lidí na břehu přihlíží, jak se ženy a muži bez rozpaků noří do chladné vody. „Já bych se do toho rozhodně nepouštěl. Bojím se, že by mi tak drkotaly zuby, až by mi vypadaly všechny plomby,“ neplánuje plavání v zimě Libor Skoupý. „Přišli jsme podpořit kolegyni, právě závodí,“ vysvětlila jeho přítelkyně.

Ve druhém ročníku Svatomartinského zimního plavání si otužilci své síly změřili na tratích dlouhých 100, 250, 500 a 750 metrů, ty nejzdatnější muže a ženy čekal jeden kilometr.

Studené vodě zdar!