Prvními úspěchy se však tento rodák ze severní Moravy ukolébat nenechal. Zalíbení našel i v lezení po nejvyšších horách světa, paraglidingu nebo extrémních závodech. Nyní se připravuje na další výzvu – sólovou plavbu Across the Horizont dlouhou 6666 kilometrů přes Atlantický oceán na svépomocí postavené dřevěné plachetnici.

„Snažím se využít na maximum toho, co příroda nabízí. Podařilo se mi jí přiblížit díky vodě, vzduchu, i zemi. Z každého úhlu pohledu je jinak krásná,“ vyznává se milovník adrenalinu.

Krkonoše zaznamenávají nebývalý nárůst počtu nalezených zdechlin srnčí zvěře.
KRNAP hlásí rekordní počet uhynulých zvířat. Kritické období ale teprve přijde

Když jezdil v kajaku na divoké řece, štvalo ho, že je pořád jen ve studené vodě v údolí. „Tehdy jsem začal pokukovat po horách. Vrcholem v lezení pro mě byla expedice do Himalájí a výstup na jednu z nejtěžších stěn hory Changabang. Krátce na to jsem začal s paraglidingem. Tomu jsem se věnoval posledních osmnáct let na maximum, dokonce se mi podařilo létat i světový pohár v české reprezentaci,“ vypráví Krysta, který má za sebou mimo jiné také účast na jednom z nejextrémnějších závodů světa Red Bull Xalps, jehož součástí je téměř sedm set kilometrů běhu, chůze, lezení a sedmnáct set kilometrů ve vzduchu.

Dítě na cestě 

V šestatřiceti letech očekávají s přítelkyní narození prvního potomka, živí ho létání a provozování zážitkové cestovní kanceláře.

„Létáním jsem si splnil svůj sen, avšak teď už mě tolik nenaplňuje. Rád se v životě posouvám dál a učím se nové věci. Návrat k vodě a plachetnicím přišel zcela přirozeně. Poslední roky mě to žene k moři, jachtingu nebo regatám. Jachta, se kterou popluji asi čtyřicet dní přes Atlantik, patří do nové lodní třídy ClassGlobe 5.80. Závod odstartuje v Portugalsku a je naplánovaný na letošní říjen. Věřím, že v červnu bych loď mohl vyzkoušet na Nových Mlýnech,“ naznačuje outdoorový nadšenec.

Daniel Křeček
Peníze už má. Chlapec s půlkou těla si ale na životně důležitý vozík počká

Podle plánů by stavba lodi měla vzít zkušenému staviteli asi šest set hodin práce. Téměř všichni závodníci si svoje jachty staví svépomocí. „Sem tam mi přijdou pomoct kamarádi, když mají čas. Plachetnice musí splnit přesné parametry dané plánem nebo popisem tak, aby klasifikací spadala do dané lodní třídy. Všechny lodě by tak měly být identické váhově, výbavou i velikostmi plachet,“ popisuje Krysta.

Plavba kolem světa 

Vrcholem série závodů Across the Horizont má být v roce 2024 sólová plavba kolem světa. „Zatím jsem ještě neuvažoval o tom, jestli se jí zúčastním,“ směje se extrémní sportovec, který nyní více než kdy jindy hledá pro svůj nejbližší sen sponzory.

Panská zahrada.
VIDEO: Panská zahrada se probouzí k životu. Má se stát centrem kultury

Obavy ze síly a nevyzpytatelnosti přírody podle svých slov žádné nemá. „Příroda je pro mě relax. Na moři, v horách i ve vzduchu se cítím bezpečně. Vždy mám pocit, že utíkám před nebezpečím na zemi právě do bezpečí přírody. Pochopitelně to vše s sebou nese pořádnou dávku pokory a splynutí s tím, co se kolem mě děje. Nevím, jak to přesně popsat, ale člověk zkrátka musí spolupracovat se živly. Při létání si z devětadevadesáti procent dělám to, co chci. A vždy doletím tam, kam chci. Stejně je to i s vodou, mořem, rybníkem. Vše má svou energii a důležité je, správně se na ni napojit,“ zdůrazňuje Krysta.