V loňském roce s královéhradeckými hasiči při hledání utonulého člověka na Správčickém rybníku spolupracoval speciálně vycvičený pes Criss, který dokázal určit místo, kde se utonulý nacházel a velmi tím záchranářům usnadnil hledání.

Jeho majitelka Edita Labíková říká, že nejde zase až tak o nic neobvyklého, nicméně taková úspěšnost nemusí být pravidlem.

To, že vycvičení psi dokážou najít člověka pod sutinami, je celkem známé, ale pod vodou?
Nelze jednoznačně říci, že pes pokaždé najde utonulého. Pes má velice dobře vyvinutý čich a to mu umožňuje vyhledávat lidi i pod sutinami, pod vodou, která je velmi dobrý vodič pachu, pod sněhem, ale i v terénu. Díky svým dispozicím je pes schopen prohledat daleko větší prostor než člověk ve výrazně kratším časovém úseku. Jeho práci však ovlivňuje spousta vnějších vlivů, jako je teplota, tlak, vlhkost či proudění vzduchu i vody. Pak záleží na tom, jak jsou jeho smysly procvičovány, tréninky zdokonalovány a jak je motivován. Samozřejmě záleží také na tom, jaká je souhra mezi psem a psovodem, jak dobře jej naučil pach označovat a jak psovod dokáže reakce svého psa vyhodnotit. Pro spolehlivěší určení místa nálezu je vhodné použití dvou až tří psů.

Kolik je Crissovi let a jaké je rasy?
Můj pes je belgický ovčák a je mu šest a půl roku. V současné době je v Královéhradeckém kraji Criss jediným atestovaným psem pro vyhledání v sutinách a jediný má složenou zkoušku vodních prací 3 stupně, která zahrnuje vyhledání mrtvého pachu.

Jaké plemeno je vhodné pro výcvik psů záchranářů?
U tohoto výcviku nezáleží na původu, ale především na povaze psa.

Čím je Criss výjimečný?
Za dobu mé patnáctileté záchranářské činnosti, je Criss mým třetím psem. Má složeno na dvacet zkoušek různých směrů a obdivuji jeho vytrvalost, energii a nesmírnou chuť do práce.

Jak vypadá výcvik a jak dlouho trvá?
Výcvik takového psa je vlastně celoživotní záležitostí. Než psa něčemu naučíte, nějakou dobu to trvá, a i když je „vycvičený“ musíte stále pracovat na udržení jeho kondice a procvičovat to, co jste ho naučili, v nových situacích.

Jaké se používají prostředky pro výcvik?
Na vyhledávání neživých pachů se používají chemické tablety. Oficiálně je totiž zakázáno používat lidské tkáně k výcviku. Moje motivace ale spočívá především v tom, nalézat živé lidi.

Jak hodnotíte spolupráci s hasiči?
Ke spolupráci s hasiči jsem se dostala tím, že se změnil systém a MV ve spolupráci s HZS ČR začaly dělat atestace psů a psovodů pro praktická nasazení a tyto atestované psovody by při vyhledávání lidí měly využívat. Spolupráce s královéhradeckými hasiči začala právě při záchranné akci v Předměřicích. Práce s potápěči je pro nás velmi přínosná, vzhledem k jejich vybavení, znalostem a orientaci na vodní ploše.

Zúčastnili jste se i jiné pátrací akce než na Správčickém rybníku?
V poslední době ve spolupráci s hasiči jsem se v sutinách zúčastnila pátrání po pohřešovaných loni v lednu po výbuchu v Rudníku a v říjnu 2009 po zřícení domu v Soukenické ulici v Praze.

Máte za sebou i nějaké záchranné akce v zahraničí?
V roce 1999 přišla výzva, abych jela se svou fenou vyhledávat lidi v zemětřesením postiženém Turecku. Každé nasazení je pro mne zúročení mé práce se psem, možnost prostřednictvím toho co mě baví někomu pomoci a důkaz toho, že to naše trénování má smysl. (miw)