Pochutnat si na vlastní zelenině a ovoci by si v chtěla Brňanka Kristýna Šebková. „Bydlím v bytě, kde na pěstování čehokoliv nemám dostatek místa a nechci zeleninu a ovoce jen nakupovat v obchodě,“ vysvětlila. I proto uvažuje o pronájmu záhonku v jedné z brněnských komunitních zahrad. Takových míst funguje v Brně osm a zájem o ně dlouhodobě roste.

Například v Otevřené zahradě, ležící v centru města, mají plno. „Zájemců je více, než máme záhonů. Bereme si na ně kontakty a když některý ze současných zahrádkářů své místo opustí, ihned jej zaplníme,“ popsala programová manažerka Helena Peřinová.


Ostatní komunitní zahrady ještě několik míst mají, pomalu ale mizí i jim. Nové členy ještě přijímají například v Maloměřicích. „Lidí k nám dochází stále více. Zahrada funguje jako sdílený prostor, kde si každý pěstuje co chce,“ sdělila za spolek Rukola, který zahradu provozuje, Markéta Lisá.

Asi patnáct lidí se práci na komunitní zahradě věnuje v Židenicích. „Stále máme nějaká volná místa, ale pomalu ubývají,“ sdělila za provozovatele zahrady Jitka Plháková. Brňané zde mají k dispozici nejen vlastní záhony, ale také společné ovocné keře.

Otevřený sad

V Černovicích chtějí radní namísto komunitní zahrady zřídit otevřený sad. „Porostou zde ovocné stromy a ořechy, které lidé budou moci sklízet,“ popsala místostarostka městské části Šárka Korkešová. Stromy chtějí představitelé městské části vysadit letos na podzim.

Získat čerstvé ovoce a zeleninu mohou lidé v Brně také díky spolupráci s jihomoravskými farmáři v takzvaném komunitním zemědělství. Takovou skupinu nově založili v Brně-severu, po celém městě jich už ale funguje několik.

Členové skupiny spolupracují s farmou ze Šanova na Znojemsku, která jim od května do listopadu bude každý týden dovážet čerstvé produkty. „Zájem je veliký a už nyní přesahuje naší kapacitu. Jednáme s farmáři o jejím možném rozšíření,“ sdělila zakladatelka skupiny Kateřina Plesková. Členové skupiny budou na oplátku jezdit farmářům vypomáhat.

Volná místa pro zahradničení už delší dobu schází zájemcům o tradiční zahrady. „Kapacita zahrádek v Brně je plná, a nové nevznikají. Komunitní zahrady jsou dobrá alternativa, vážíme si každé formy zahradničení,“ sdělil předseda zahrádkářského svazu v Brně Martin Říha.


Nedostatek míst potvrzuje i Šebková. „Uvažovala jsem také o vlastní zahrádce. Nikde ale není místo,“ uvedla