Památky osvětlené září měsíce a světel, komnatami prochází panstvo i služebnictvo, nádvořím zní hudba… Hradozámecká noc láká na nevšední atmosféru. Vychutnat si ji můžete už tuto sobotu 26. srpna na desítkách zámcích a hradech. Obzvlášť Hrádek u Nechanic, kde bude sobotní akce vyvrcholením 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů, má pro návštěvníky přichystán zajímavý program.

„Během Hradozámecké noci budou návštěvníci mít příležitost navštívit nově zrenovované hostinské pokoje na Hrádku u Nechanic. Prohlídky s průvodcem vám umožní objevit nové zákoutí tohoto šlechtického sídla a odhalit příběhy s nimi spojené. Prohlídky budou probíhat ve stanovené časy, jejich rezervace je možná až na místě,“ upozorňuje správa zámku.

Prohlídky prvního a druhého okruhu budou volné - bez průvodce: „Všechny místnosti si tak budete moci projít vlastním tempem. Na druhém okruhu budou přítomni kostýmovaní kustodi, kteří vám přiblíží atmosféru minulých dob. Venkovní program noci bude bohatý na kulturní a hudební vystoupení. Očekávejte pěvecká vystoupení sopranistky Karolíny Cingrošové, taneční vystoupení souboru Villanella, hudební zážitky s kapelou PBand a vystoupení praporečníků v podání skupiny Monadria.“

Nádvoří se otevře o půl páté odpoledne, zámek o čtvrt hodiny později, slavnostní zakončení večera se uskuteční ve 22 hodin.

Potštejnská jubilea

Také večerní výšlap na potštejnský hrad na Rychnovsku bude stát za to. Těšit se tu můžete na hrané prohlídky na téma Potštejnská jubilea. Začínají ve 20.30, 21.30 a 22.30. Nezapomeňte si přibalit baterky. Do dávné minulosti tady přenesou divadelníci z místní ochotnicko-čtenářské besedy Orlice a kvartet Pardubičtí pozounéři.

Romantickou atmosféru si vychutnáte také na nedalekém hradě Litice.

Přijměte pozvání na Hradozámeckou noc | Video: Národní památkový ústav

Do roku 1903 přenese zámek v Opočně, kde se právě služebnictvo chystá na velkou událost. Kníže Josef se totiž konečně rozhodl oženit. „Jeho nastávající se má stát šarmantní francouzská dáma Lucy Yvonne… Přípravy tak velké slávy se rozhodně neobejdou bez komplikací a zádrhelů… Buďte přítomni a staňte se svědky významného zámeckého dne,“ stojí v pozvánce.

Expozice s praskajícím ohněm

Na večerní a noční prohlídky zámecké expozice s praskajícím ohněm v barokním krbu Rytířského sálu zve častolovický zámek, a to až do půlnoci. Doporučuje se rezervace termínu prohlídky. Kromě toho atmosféru Hradozámecké noci v Častolovicích podtrhne na nádvoří vystoupení zpěvačky Jany Švenkové.

Odskočit si přitom můžete i do sousedního Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, kde máte příležitost se vydat s Kinskými za tajemstvím Kinských, a to od 18, 20 a 22 hodin.

Ani Náchodsko nebude ochuzeno o Hradozámeckou noc, prožít ji můžete na náchodském zámku. Také tady máte možnost projít se jeho interiéry sami bez průvodce a vlastním tempem.