Alois byl o dva roky starší než Vilém, a přesto svého bratra o třináct let přežil. Žili a tvořili společně v Divákách na Břeclavsku, kde Alois Mrštík svého bratra, který spáchal sebevraždu, také pochoval. Právě v Divákách vznikl Aloisův ceněný Rok na vsi a jejich společné realistické drama Maryša.

Fotografie vytvořené v rámci projektu Na cestě.
Mýma očima. Klienti Domova Háj se chopili foťáků a chystají výstavu

Právě skrze tato dvě díla hodlá mikulovské Regionální muzeu představit návštěvníkům nově vznikající interaktivní expozici za sedm milionů korun. Otevřít by ji mělo už letos na podzim. „Přestavovat jsme začali v roce 2017. Půjde o komplexní stavební obnovu památkově chráněné budovy. Nyní připravujeme zakázku na zbudování nové stálé výstavy, která bude odpovídat představám a nárokům jednadvacátého století,“ přiblížil ředitel muzea Petr Kubín.

Rekonstrukcí projde i zázemí 

Součástí projektu má být i rekonstrukce zázemí tak, aby památník muzeum mohlo v létě využívat i k pořádání nejrůznějších kulturních akcí. „Usilujeme také o zvýšení bezpečnostních prvků budovy a expozice. Dojde i ke zřízení nových samostatných webových stránek památníku. Vstřícnější k návštěvníkům bude i chystaná otevírací doba,“ vyjmenoval ředitel Kubín.

Cílem bude především umocnit a zintenzivnit návštěvníkům zážitek z prohlídky. „Nechceme, aby šlo pouze o suchou dějepisnou linku. Využívat budeme jak paměti rodiny Mrštíků, tak i výraznou literární stopu, kterou zanechali,“ doplnila za muzeum Anna Soldánová.

Šumava není kluziště.
Návštěvníci na Šumavě riskují. Při bruslení na jezírkách může jít o život

Kompletní obměnou za více než pětapadesát milionů korun projde také expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích, která je již nyní lidem uzavřená. „Začíná rozsáhlá rekonstrukce nejenom budovy, ale i expozice, které se promění v pálavský Dům přírody. Otevření plánujeme na jaro 2022,“ představil Kubín.

Rozšíření se dočká sociální zázemí, vznikne zde shop a vstupní hala s prodejnou vstupenek či výuková a promítací místnost. „Přístavba s novou expozicí bude zapuštěná pod zem. Jako důležité vnímám i zasazení budovy do vzhledu obce. Součástí projektu je proto i úprava okolí zejména ve směru k budově základní školy,“ přiblížil ředitel.

Nadšený je z novinek i galerista Pavel Svoboda z Blanska, který s přáteli na nejjižnější cíp Moravy často a rád vyráží. „Myslím si, že rekonstrukce stávajících expozic určitě smysl má. Jde o věci, které jsou pro střední a starší generaci velmi atraktivní. Ve Věstonicích jsme byli již několikrát, navštívili jsme i pavlovský Archeopark. Mikulovsko a Valticko máme v oblibě,“ pochvaloval si.

Plumlovský zámek - 22. ledna 2020
Plumlovský zámek čeká na stomilionovou opravu fasády. Co letos nabídne?