Téměř dvacetitunové sousoší vytesané z božanského pískovce je dílem sochaře a restaurátora Martina Chmelaře, v jehož pražském ateliéru vznikalo. Na orlovský hřbitov dílo dopravili po částech a autor s kolegy jej dokončoval na místě. Během uplynulého víkendu retušoval spáry, aby tak vytvořil iluzi jednoho dílu.

„Sousoší se skládá se z pěti kusů. Každý měl po vytěžení okolo deseti tun hrubého tvaru,“ říká autor díla Martin Chmelař. Dodává, že od podpisu smlouvy o dílo do zhotovení uběhlo 22 měsíců, z čehož jen těžba kamene trvala tři čtvrtě roku. Druh božanského pískovce byl vybrán záměrně, je totiž odolný vůči povětrnostním podmínkám panujícím na Ostravsku.

Dominantou Červeného Kostelce je kostel svatého Jakuba Většího v centru města.
Rarita mezi pohraničím: U Orlických hor a Krkonoš drží lidi soudržnost i víra

Na kamenném sousoší je vyobrazena orlice na vlajce a pod ní osm postav - matka s dítětem, voják, stařenka plačící a zahalující se šátkem nebo horník s cepínem a lampou a stařec s holí. To vše umělec vytvořil podle dochovaných fotografií originálu sochy.

Předloha jen na fotografiích

Martin Chmelař přiznává, že vytvořit tuto sochu nebylo jednoduché. „Že se sochy dělají podle fotografií, není nic neobvyklého. Ovšem, tady jsme museli mít přesně změřený prostor na podstavci, na kterém je socha usazena, a také sklon postav. Na základě fotografií se nejprve udělal hliněný model, a když jej zadavatel a historici odsouhlasili, udělala se forma a sádrový odlitek,“ líčí autor, který nemohl kvůli prašnosti jednotlivé kusy sousoší opracovávat v zavřené místnosti a tak byl jeho ateliér v Praze-Chuchli dočasně venkovní.

Archeologové otestovali na vlnách vodní nádrže Rozkoš na Náchodsku člun z takřka 300 let starého dubu. Později se s ním vydají do Egejského moře
Čeští archeologové se vydají do pravěku. Ve 300 let starém vydlabaném dubu

Slavnostní odhalení zrekonstruovaného památníku plánuje Orlová na 30. září. Je totiž třeba, aby socha trochu "vyzrála". Památník sedmidenní války tak bude vypadat jako originál po více než 80 letech.

Týden trvající ozbrojený konflikt v lednu 1919 eskaloval jako součást poválečných sporů o definitivní hranice tehdejšího Československa. O život tehdy přišlo několik desítek vojáků. Polské oběti bojů o Těšínsko mají zachovalý památník v nedaleké Stonavě a také na polské straně hranice.