Představitelé města v pondělí v poledne oficiálně odhalili nově zrekonstruovaný památník Rudoarmějců v Králově Poli. U příležitosti čtyřiašedesátého výročí osvobození Brna Rudou armádou položili k pomníku kytici například zástupci města, armády či představitelé Rus­ka.

Program zahájil brněnský primátor Roman Onderka, který přednesl projev k výročí osvobození města. Poté, za doprovodu vojenské hudby, položili zástupci města, Ruska, armády a některých organizací k pomníku květiny.

Protože současná podoba památníku budí stále spory, rozhodli se strážníci a policisté posílit denní hlídky. Zasahovat však nemuseli. Lidé, kteří se podepsali pod petici, která protestuje proti symbolům srpu a kladiva na památníku, stáli s transparenty u blízkého kostela.

„Rozhodli jsme se jen pro tichý protest. Žádnou velkou demonstraci dělat nechceme, nebylo by to důstojné,“ řekl autor petice Marin Kyselák.

Protesty

Na odhalení přišli i členové Svazu mladých komunistů Československa. Ti se rozhodli protestujícím oponovat. Museli tak ale učinit o několik metrů dál. „Pozemek patří faře a oni nepožádali o povolení, aby tady mohli protestovat,“ vysvětlil farář Josef Jahoda. Žádné potíže tak policisté řešit nemuseli.
Plakát na pomníku

V noci z neděle na pondělí zadrželi brněnští strážníci padesátiletou ženu, která vylepila na nově opravený památník v Králově Poli v Božetěchově ulici plakát.

Žena se před strážníky nijak netajila tím, že hodlá na památník Rudé armády v Králově Poli lepit plakáty. I přesto, že ji upozornili, aby nic takového nedělala, protože se tím dopouští protiprávního jednání. Žena ale na výzvu nereagovala.

Se slovy „je to moje občanská povinnost“ vylepila těsně pod symbol rudé hvězdy plakát. „Byla na něm fotka Milady Horákové a pod ní nápis: Pronásledovaná komunistickým režimem,“ popsala plakát mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková. Strážníci okamžitě ženě zabránili v lepení dalších plakátů na památník. Při kontrole totožnosti pak žena předložila novinářský průkaz.

„Strážníci měli podezření, že se svým jednáním mohla žena dopustit hanobení historické nebo kulturní památky. Přivolali proto policejní hlídku. Ta však neposoudila záležitost jako trestný čin a celou věc přenechala přestupkové komisi,“ uvedla Kapitančiková.

JAN NĚMEC A MICHAL REICH