Přestože má každá jiný charakter a vzrůstem jsou docela malé, měří totiž jen jednačtyřicet centimetrů, nesou s sebou jedno velké poselství. „Chtěli jsme, aby si panenky mohli dovolit rodiče každé holčičky. A děvčátkům zase ukázat, že když si někdo něco opravdu ze srdce přeje, může si to i splnit. Tak jako Osmany, který svoji kariéru v mládí odstartoval malováním a vystřihováním oblečků z papíru,“ usmívá se autorka nápadu a spolumajitelka společnosti Jana Krůzová.

Od každé ze čtyř panenek, které jsou zabalené ve stylových krabicích s originálním návrhem přímo od Laffity, uvede výrobce na trh pouhých tři a půl tisíce kusů. Oproti běžným hubeným panenkám tohoto typu jsou Naomi, Laura, Jasmine a Emily dívkami s mírně slovanskými rysy. „S Osmanym jsme se shodli na takzvaném city looku, čili standardním oblečení. Říkali jsme si, že až holčičky dospějí, třeba si takový look nechají i ušít,“ říká Krůzová, jejíž firma na výrobu hraček funguje už třicet let.

Panenky ze sbírky Jiřiny Havlové z Plzně, která ve městě pořádá i Festival panenek
Je mezi nimi i ta z vašeho dětství? Jiřina Havlová sbírá panenky, má jich tisíce

S Osmanym Laffitou je dohromady svedla náhoda. „Moje dcera Věrka za mnou před třemi lety přišla s tím, že má být Osmany v Brně ve Vaňkovce. A připomněla mi, že jsem si od něj kdysi přála mít šaty. Moc se mi tam nechtělo, cukala jsem se, ale nakonec jsme se tam vydali. Koupila jsem od něj synovi k narozeninám parfém a protože mě Věrka pořád pošťuchovala, zeptala jsem se na ty šaty. Šlo o klasický business look do práce,“ vypráví majitelka firmy.

Asi měsíc nato měla vyrazit na obchodní jednání do Nižboru, kde shodou okolností bydlí právě i Osmany Laffita s manželem. „Tak jsem sebrala všechnu odvahu a zavolala jsem jim. Říkala jsem si, že musím splnit to, co jsem Věrce slíbila. Byl to zrovna rok, kdy si procházela rakovinou a dalšími těžkostmi. Když ona měla tolik odvahy a zvládla to, tak přece já zvládnu takovou prkotinu. No a mimochodem jsem se zeptala i na to, zda by pro nás nechtěl ušít oblečky na panenky,“ pokračuje Krůzová.

Tvárné panenky

Plány s uvedením panenek na trh ztížil covid. „Na druhou stranu nám ale ukázal směr, kterým jsme se dál vydali. Šlo nám o to, aby byla panenka ohebná, měla viditelné klouby. Diskutovali jsme s Osmanym i o tom, aby si byly maminky s holčičkami schopné třeba nějaké další oblečky ušít a panenky pohodlně oblékat. Musely být pořádně tvárné,“ ukazuje šéfka podivínského Mikro Trading.

Další spolupráci s módním návrhářem nevylučuje. Naopak. „Uvažujeme o tom, že bychom vytvořili knížku střihů, podle kterých by si děvčátka s maminkami mohly šít další oblečení. A také o tom, že bychom příští rok na trh uvedli například panenky v plesových šatech. Kromě toho nemáme žádného kluka. Doslechli jsme se, že je velká poptávka po takovém, který by vypadal jako Osmany. Tak uvidíme,“ naznačuje se šibalským úsměvem Krůzová.

Areál Dolu Frenštát dostane novou tvář.
Magnet na turisty? Areál bývalé šachty v Beskydech čeká slibná budoucnost

V úterý 2. srpna se v Praze uskuteční slavnostní křest edice panenek, které jsou již nyní k dispozici v řetězci obchodu s hračkami i na eshopu Osmanyho Laffity. Kmotry budou čtyři slavní rodiče malých holčiček. Saša Rašilov, Lucie Šafářová, Alena Antalová a Jiří Kohout. „Součástí křtu bude také dvacet křestních listů. Jedničku budeme mít my, dvojku Osmany a trojku nadační fond Radost dětem, který pomáhá maminkám samoživitelkám, rodičům s péčí o onkologicky nemocné malé pacienty nebo s péčí o děti v dětských domovech. Nadační fond od nás dostane kolekci panenek, kterou pak před Vánoci vydražíme v rámci Stromu Radosti v pražském obchodním domě Palladium. Peníze poputují na podporu jeho činnosti,“ říká Krůzová.

Čtyřku, pětku, šestku a sedmičku si odnesou kmotři. Osmičku pak majitelka kavárny, v níž se křest uskuteční. „No a devítka bude patřit Nadačnímu fondu Kryštůfek, pro nějž chystáme plyšové Kryštůfky, které dostanou děti v sanitkách, aby jim nebylo smutno,“ doplňuje ředitelka Mikro Trading.