Mláďata papoušků zvaných nestor kea se v zoologické zahradě podařilo za jednadvacet let odchovat poprvé. „Pokusy o páření a hnízdění u nich probíhaly už v minulých letech, ale dočkali jsme se teprve letos,“ vysvětlil kurátor chovu ptactva Petr Suvorov s tím, že mláďata časem přesunou k jiným chovatelům.

Každoročně se mladí papoušci naopak líhnou vazům velkým, kteří jsou součástí brněnské zoo už třetím rokem. Letos se vylíhla dvě mláďata. „Typické pro ně je, že samicím v průběhu hnízdní sezóny pelichá hlava až na kůži a samci naopak pelichají po těle, na pohled vypadají velmi neatraktivně. Oproti tomu zvukové projevy hejna vazů jsou obzvláště v době hnízdění velmi výrazné,“ doplnil Suvorov.

Levhartí bráchové ještě jména nemají.
Malí levhrati z brněnské zoo oslaví dva měsíce, podívejte se

Brněnská mláďata černého papouška, jehož samice jsou dominantní, velmi temperamentní a páří se až s deseti samci, najdou lidé v různých evropských zoologických zahradách. „Papoušky z předcházejících let dnes návštěvníci uvidí v košické, záhřebské nebo dokonce singapurské zoo,“ přiblížila mluvčí zoo v Brně Monika Brindzáková.

Na pestrobarevné opeřence se ráda podívá třeba Tereza Marková. „Všichni chodí do zoo kvůli tygrům a žirafám. Přijde mi škoda, že se papouškům a dalším malým zvířatům nevěnuje tolik pozornosti,“ konstatovala Brňanka.

Ze dvanácti mláďat je jedenáct samečků.
Lidé se v brněnské zoo pokochají mláďaty. Třeba dvojicí pásovců v Exotáriu

Mláďata se vylíhla i papouškům Alexandřiným. V zoologických zahradách napříč Evropou jich žije pouze sedmdesát dva. Pět přírůstků zaznamenali latamové vlaštovčí, sedm pak loriové horští.