Areál pardubických Automatických mlýnů má novou dominantu. Přímo před ním je umístěná pohyblivá instalace Davida Černého. Je interaktivní a bude pomáhat pardubické škole Svítání, která se věnuje dětem, mládeži i dospělým se speciálními vzdělávacími potřebami.

Princip je jednoduchý. Od soboty, kdy bude loďka při dětském víkendu uvedena do oficiálního provozu, stačí na displeji navolit částku v rozmezí 50 až pět tisíc korun, zaplatit kartou a loďka se rozhoupe. „Čím větší částka, tím větší zážitek. Ať už vizuální, nebo sluchový, protože pohyb loďky je doplněný speciální zvukovou stopou,“ popsal konstruktér z firmy JHV Zdeněk Kincl.

Instalace motýlů Davida Černého na budovu Máj Národní
Proč na fasádu pražského Máje usedla motýlí letadla? Stopy vedou do Bruselu

To, že socha stojí u Automatických mlýnů, je však i trochu shoda okolností. Původně totiž Černý i zástupci JHV uvažovali o jiném místě. „V plánu byly Tyršovy sady. Ale nemohli jsme se domluvit s městem. Následně nás napadli Automatické mlýny a s jejich spolumajitelem Lukášem Smetanou jsme se domluvili prakticky během jednoho dne,“ uvedl spolumajitel JHV Jan Hvížďala.

Zdroj: JHV

Černý konstatoval, že spojení jeho díla a Automatických mlýnů je povedené: „Jsem zde vlastně poprvé, ale i když je to dílem náhody, tak mám pocit, že sem dílo dobře zapadá.“ S tím souhlasil i Lukáš Smetana. „Tím, že se areál nachází na pravém břehu řeky Chrudimky, může být pomyslně vnímán jako přístav, kde je každý vítán.“

„Pro někoho se život houpe jinak“

Výroba celého díla trvala přes jeden rok. Podstavec sochy je masivní kvádr z cortenové oceli vysoký přes tři metry, celková výška díla dosahuje 6,6 metru. Povrch loďky je pokryt novinovými články o škole Svítání a má povrchovou úpravu odolnou vůči celoročním venkovním podmínkám.

Po vložení příspěvku se loďka začne pohybovat nečekanými způsoby - s nepřirozenou rychlostí a v různých úhlech. Pohyby jsou navrženy tak, aby narušily běžné vnímání přirozenosti a přinutily dárce k zamyšlení nad světem kolem nás. Loďka se po chvíli zastaví a, aby se opět rozhýbala, potřebuje finanční podporu od kolemjdoucích.

Psí sousoší od Davida Černého před novými apartmány vinařství Dog in Dock u přístavu ve Veselí nad Moravou
Hrají si, nebo soulouží? Socha psů Davida Černého budí emoce, vznikla i petice

Socha je navíc doplněna o lidský prst - konkrétně ukazováček -, který dává každému dárci pocit, že svým příspěvkem doslova pohnul světem.

„Každým příspěvkem, kterým naši loďku rozhoupete, nám pomáháte nezapomínat, že pro někoho se zkrátka život houpe jinak,“ zdůraznila ředitelka školy Svítání Miluše Horská.