Parkovné budou moci řidiči v Prostějově platit prostřednictvím speciálních karet nebo SMS zprávami. Z parkovacích lístků navíc zmizí nevkusná reklama na pohřební službu, kterou řada lidí kritizovala.

„Na parkovištích v centru, kde stojí moderní parkovací automaty, bude možně ještě letos platit speciálními kartami. Budou mít různou hodnotu a řidiči je koupí u zaměstnanců informační služby v přízemí prostějovské radnice. Pak je jen vloží do automatu a ten sumu odečte. Nebudou už tedy muset hledat na odstavných plochách drobné po kapsách s vědomím, že automat nevrací,“ uvedl prostějovský místostarosta Pavel Drmola.

Platit bude možné i esemeskou

Ještě jednodušším způsobem placení parkovného má být odesílání speciálních sms zpráv.

„Podobný systém funguje třeba v Praze. Řidič pošle esemesku a zaplatí tak městu stání. Strážníci to zkontrolují tak, že podle značky auta dohledají v databázi, zda má parkující opravdu zaplaceno,“ vysvětlil další místostarosta Vlastimil Uchytil.

Je pravděpodobné, že v budoucnu budou lidé v Prostějově platit parkovné i kreditními kartami.

„Naše parkovací automaty to umožňují,“ poznamenal k tomu Uchytil.

Radnice rozšíří odstavné plochy

Radnice nejenže nabídne víc možností jak uhradit parkovné, ale rozšíří i samotné odstavné plochy.

„Řidiči teď kvůli plným parkovištím stojí i na chodnících, případně na místech se zelení. Proto postupně zvětšujeme kapacitu odstavných ploch třeba na sídlištích a na některých náměstích. Spoléháme i na projekt přestavby Společenského domu a jeho okolí. Investor by měl totiž vybudovat podzemní garáže,“ informoval Pavel Drmola.

Reklamu na pohřební službu vystřídá na lístcích logo města

Radní se dohodli, že z parkovacích lístků zmizí reklama na jednu z místních pohřebních služeb.

„Nově na nich bude jen logo města,“ ujistil radní Miroslav Pišťák.

Jejich rozhodnutí jistě ocení třeba Zdeňka Kabelíková ze Šternberka, která si nedávno postěžovala redakci Prostějovského deníku:

„Reklama na pohřební službu na parkovacím lístku mě doslova umrtvila. Ztratila jsem veškerou chuť na procházku městem.“