Například v předvečer státního svátku 28. října se po internetu šířilo video od Jany Peterkové (bývalá reportérka televize Nova vystupuje na sociálních sítích jako Jana Peterka), v němž známá konspirátorka tvrdí, že členové České pirátské strany včetně jejího lídra Ivana Bartoše byli na „mejdánku“ v Malostranské besedě.

Zdroj: Youtube

Na hojně sdílený „hoax“ reagovala o den později produkce podniku v centru Prahy. „V klubu probíhalo pravidelné natáčení pořadu 7 pádů Honzy Dědka. Bar je samozřejmě zavřený, jak je i ve videu vidět. Natáčení je bez diváků a přítomen je jen štáb TV Prima a účinkující. Všichni dodržují všechna hygienická nařízení a doporučení,“ uvedl David Pešek Dvořák na facebookové stránce Malostranské besedy. „Celá věc nás dost mrzí a poškozuje naši pověst,“ dodal produkční klubu. 

Pití piva bez roušky

V diskuzi se nicméně pár lidí pohoršuje nad tím, že v době, kdy jsou zavřené restaurace a na veřejnosti platí zákaz konzumace alkoholu, uvnitř někteří z účastníků natáčení popijí pivo bez roušky. „Pan že štábu si zakoupil pivo u otevřeného okénka restaurace v přízemí, ta mohou být otevřená a vše se prodává s sebou,“ upozornili správci profilu Malostranská beseda Klub diskutující. V jednom z komentářů si zaměstnanci podniku vyčítají, že důkladněji nehlídali vchodové dveře. Jinak by se Peterková nedostala dovnitř a internetoví uživatelé by nehledali senzaci tam, kde není…

Podobně „bublina“ o nelegálním večírku „splaskla“ také v Praze 7 v neděli večer. Místem činu byl tentokrát bar Cobra. „Na linku 158 bylo oznámeno, že se tam děje akce o padesáti lidech, že mají údajně popíjet alkohol. Na místo dorazila policie a ta zjistila, že v baru se nacházelo patnáct lidí, kteří se účastnili natáčení. Policii k tomu předali potvrzení,“ sdělil Pražskému deníku tiskový mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Policisté v Praze provedli kontrolu restaurace, která byla otevřená v době, kdy je to zakázané.
VIDEO: „Šťára“ v hospodě, která nezavřela. Policie hrozí „chronickým odmítačům“

Zpravodajskému portálu iDNES.cz potvrdil informaci o natáčení celovečerního filmu také provozní letenského baru Matěj Kočí. Podle něj byly dodrženy všechny hygienické podmínky a dovnitř nesměla veřejnost, nikdo nepil alkohol. A pokud zrovna někdo nebyl v záběru, po celou dobu si všichni chránili dýchací cesty.

Ve facebookové skupině Letenská parta se rozproudila o tomto případu vášnivá (a velmi polarizovaná) diskuze. „Bonzáci, udavači!“ křičí většina komentářů. „Ještě, že tu ty dobrovolné ochránce veřejného zdraví máme,“ zní jedna z ironických glos této situace. Pár lidí z okolí mluví i o praktickách podobajících se Státní bezpečnosti (StB).

Až vám někdo umře, budete mluvit jinak

Ostatní však namítají, že oni by podnik, kde se – na první pohled – porušují vládní restrikce na potlačení šíření koronavirové nákazy, taky nahlásili. „Až vám někdo umře, protože podobní idioti nedodržují opatření, možná budete mluvit jinak. Já bych je nahlásila taky hned. Ono je dost jiné být bonzák, co donáší na kamarády StB za komunismu, protože jsou proti režimu. A když někdo práskne někoho, kdo svým chováním může zavinit smrt několika lidi,“ argumentuje jedna z facebookových uživatelek.

V pondělí odpoledne zase policejní hlídka na základě upozornění vyjela do fitness centra v Praze 12, kde navzdory zákazu cvičilo sedmnáct lidí. Návštěvníci posilovny dostali podle mluvčího Rybanského blokové pokuty ve výši pět set korun. Provozovateli hrozí ve správním řízení pokuta ve výši až tři miliony korun. 


 
„Oznámení o porušování opatření proti šíření koronaviru statisticky nesledujeme,“ odpověděl policejní mluvčí Jan Rybanský na dotaz Pražského deníku.

Ale zdá se, že s rostoucím počtem pozitivně testovaných na přítomnost viru SARS-CoV-2 stoupá i počet „uvědomělých“ občanů. Šíří se strach z onemocnění covid-19 nebo z toho, že pro pacienty nebude místo v nemocnicích při jiných obtížích. Pražský deník například získal anonymní svědectví z jednoho sídliště na území hlavního města, kdy na (ne)dodržování zákazu nočního vycházení dohlíželi obyvatelé na balkonech s kyblíkem plným vody. Těžko říct, zda by „trestu“ unikli pracující při cestě domů nebo lidé venčící psa v okruhu 500 metrů od svého bydliště…

Část veřejnosti s hořkým úsměvem komentuje „covidové udavačství“ tak, že tito lidé oprášili modré (či žluté) pásky příslušníků Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti (PS VB). Tato organizace z řad „obyčejných lidí“ v době komunistické totality pomáhala zdarma bezpečnostním sborů udržovat veřejný pořádek.

Cestující si 1. 9. 2020 zase museli nasadit roušky ve vozech pražské MHD.
V říjnu řešili pražští strážníci téměř 10 tisíc porušení mimořádných opatření