„U souseda jsem koukal na hokej. Volal mi noční hlídač a říkal, že jalovice bude mít těžký porod. Už jsem měl dvě tři piva, tak jsem volal kolegovi zootechnikovi, který bydlí přímo v Nedělišti, kde máme porodnu,“ začíná vyprávění hlavní zootechnik Zemědělského družstva Všestary Martijn Veening.

V tu chvíli začínala v Praze třetí třetina rozhodující bitvy o titul mistrů světa. „Měli jsme doma takovou rodinnou pohodu, dívali jsme na hokej, byla to zatím bezbranková plichta a najednou mi zazvonil telefon. Volal šéf Martijn, jestli bych nemohl jet na porodnu, že má noční hlídač problém s porodem,“ vzpomíná na nedělní večer zootechnik Lukáš Ponikelský.

Mistři světa 2024: David Pastrňák a Roman Červenka
Zranil se při oslavě Pastrňákova gólu. Lékařská zpráva z ošetření v Motole baví

Protože nepil, sedl do auta a jel do areálu na okraji vesničky na Hradecku. „Tele bylo na jalovici-prvorodičku docela velké, snažila se porodit už dvě hodiny. Musel jsem tele porovnat a vytáhnout ho provázky za kopýtka pomocí porodní páky,“ popisuje zootechnik příchod 52kilového býčka na svět.

To, že padl první gól a Česko následně mohlo slavit titul světových šampionů, se dozvěděl z přímého přenosu Radiožurnálu. „Byl to takový spontánní nápad, tele se narodilo ve chvíli, kdy padl první gól. Přijde mi to takové hezké na počest toho, že jsme po 14 letech mistry světa,“ zamýšlí se Ponikelský.

Podívejte se na první nejisté krůčky Pastrňáka:

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

S nápadem pojmenovat zvíře po jednom z nejlepších útočníků světa přišel Veening. „Byl to přesně ten čas, kdy dal gól David Pastrňák, tak jsem říkal, že takhle to mělo být a ten býk se musí jmenovat Pastrňák,“ říká rodilý Holanďan, který žije v Česku už 15 let a český národní sport si zamiloval.

Strakaté tele holštýnského skotu se má k světu, při focení dokonce předvedlo trochu nekoordinované poskočení a pokus o běh. Na pravém uchu má fialovou visačku s datem narození 26. května a černou fixkou napsané jméno Pastrňák.

Takto se fandilo během finále mistrovství světa v hokeji na Staroměstské náměstí v Praze
Fantastické hokejové finále: Pastrňák rozjásal náměstí v ČR. Takhle fandil národ

Porodní váhu mělo 52 kilo a do 90 kilogramů, jak uvádí váhu útočníka Bostonu statistiky, doroste během dvou měsíců.  Zhruba do dvou let pak útočníka Bostonu malinko přeroste. „Bude mít tak 600 až 700 kilo,“ upozorňuje Veening.

Jména mají i další zvířata 

Podnik chová 1700 kusů skotu, kromě dojnic také býky na maso. „Toho býčka bychom si mohli nechat do chovu a mohl by tady s námi žít jako firemní maskot,“ navrhuje Ponikelský.

Býček holštýnského skotu se narodil ve chvíli, kdy dal David Pastrňák první gól ve finále se Švýcarskem. Dostal tak jméno po fenomenálním českém útočníkovi.Býček holštýnského skotu se narodil ve chvíli, kdy dal David Pastrňák první gól ve finále se Švýcarskem. Dostal tak jméno po fenomenálním českém útočníkoviZdroj: Deník/Jiří Fremuth

„Normálně taková jména zvířatům nedáváme, ale chtěli jsme oslavit vítězství ve finále a poděkovat českým hokejistům,“ připomíná předsedkyně představenstva ZD Všestary Monika Nebeská. Pastrňákovi sousedé v malých kotcích tak dostali jména Andy nebo Cabriolet.

„Všechna zvířata máme pojmenovaná, možná tím jsme výjimeční, ale myslíme si, že takto je to správné,“ dodává Nebeská.