Na trůnu vystřídala Kopáčiková Davida Turka ze Základní školy T. G. Masaryka a gymnázia Česká Kamenice na Děčínsku a ukončila mužskou nadvládu v této anketě z posledních tří let. Stala se 11. ženou, která za posledních 26 let anketu Zlatý Ámos vyhrála.

U dětí zvítězil učitel matematiky a tělesné výchovy Jiří Palán ze ZŠ Větrný Jeníkov na Vysočině, získal korunu pro Dětského Ámose. Ámosem sympaťákem v hlasování na internetu se stala učitelka matematiky a tělesné výchovy Pavlína Strýčková ze ZŠ Kunovice na Uherskohradišťsku.

Z 57 nominací, které letos školáci navrhli, do finále postoupilo pět učitelek a jeden učitel. O vítězi se v bouřlivé atmosféře rozhodovalo ve čtyřech finálových disciplínách. Všichni se museli v jedné minutě představit, připravit si básničku s použitím slov Ámos, žák, škola a školník, za minutu naučit publikum něco ze svého předmětu a v pětiminutové scénce prokázat souhru se svými žáky.

Kopáčiková ocenění označila za největší odměnu za svou práci. "Je to neskutečný náboj pro další práci," řekla. "Přála bych to všem kantorům, kteří dělají svou práci s láskou a s nadšením," dodala. Poděkovala žákům čtvrté třídy, kteří ji do soutěže přihlásili.

Pracuje na škole 16 let

Nová Zlatá Ámoska pracuje na základní škole 16 let. Začínala ve školní družině a posledních osm let učí matematiku, češtinu, tělocvik či prvouku na prvním stupni. Učitelkou se chtěla stát vždycky, ale protože neumí dobře zpívat, měla potíže dostat se na pedagogickou fakultu. "Cesta byla trochu trnitější, ale dovedla mě k ní učitelka mých dětí a později kolegyně a přítelkyně," řekla.

V soutěži zaujala mimo jiné scénkou, ve které se žáky čtvrté třídy předvedla, jak by mohlo vypadat setkání třídy za 30 let. Děti v ní vtipně popisovaly, jaká mají povolání, a vysvětlovaly, co se pro svou práci naučily ve škole. Společně pak zazpívaly písničku o tom, jaká je s paní učitelkou zábava.

Partneři ankety dnes vyhlásili také vítěze doprovodných kategorií pro učitele jednotlivých předmětů. Ministr školství Robert Plaga (ANO) korunoval Šárku Mandincovou ze ZŠ v ulici Václava Talicha v Mostě jako Ámose češtináře a Pavlínu Strýčkovou ze ZŠ Kunovice na Uherskohradišťsku jako nejoblíbenější učitelku matematiky. Ámosem fyzikářem se stal Josef Hylský z Gymnázia Dobruška na Rychnovsku. Nejlepším učitelem chemie je Petr Curko ze ZŠ Blatenská v Horažďovicích na Klatovsku.

Tradiční anketa Zlatý Ámos se vyhlašovala letos pošestadvacáté. Všichni vítězové budou slavnostně korunováni v pátek na Galavečeru ankety Zlatý Ámos a Kantorském bále v hotelu Ambassador-Zlatá Husa v Praze.