"Všechny makrely byly zadané. Dělali jsme jich šedesát. Vyvěsili jsme to na facebook a ve středu už byly prakticky rozebrány," uvedla Lucie Svačinová, provozovatelka Zámecké zahrádky v Konici.

"Rozhodli jsme tak kvůli tomu, že už nemáme žádné rezervy. Musíme z něčeho žít. Proto chceme něco dělat každý víkend," říká Svačinová a doplňuje: "Peníze po nás chce každý a stát nám nedá ani korunu."

Těžce vydělané peníze

Kuchání zmrzlých makrel v lednu je zážitek.

"Příprava makrel v létě a v zimě je nebe a dudy. Hlavně kuchání zmrzlých ryb v zimě je zážitek. Indián a Laki ACS toho měli plné zuby," líčí hospodská a dodává: "Měli jsme obavy z toho, jak půjde pečení. Je to ale úplně stejné jako v létě. Kluci u toho ale vymrznou."

Dalším rozdílem je, že v létě si dávají lidé u grilu pivo, v lednu pijí čaj s rumem. "Nalej mi tam víc rumu," potvrzuje mistr grilu známý pod přezdívkou Indián.

Tři kousky pro štamgasty

"Rádi je podpoříme. Je dobře, že se pořád něco snaží dělat. Nebýt nich, tak by v Konici nic nebylo. Chodíme sem pravidelně, hlavně v létě. Velmi ochotná obsluha, mají tu čisto," chválili jednohlasně manželé Bartošovi z Runářova, kteří si odnášeli tři makrely.

Ve službě je hlad

Příjezd služebního vozu místní nevystrašil, o kontrolu se nejednalo. "Máme objednány dva kousky. Ve službě je hlad, přijdou k chuti," komentoval usměvavý policista mlsnou zastávku.

"My jsme z Budětska a jsme stálí zákazníci," potvrzují bratři Petr s Lukášem.

"Makrelu v zimě, to jsem ještě neměla," culila se pro změnu Lucka.

"Máme zákazníky z celého Konicka. Podporují nás lidé, kteří do hospody vyloženě nechodí. Cíleně jezdí na grilované speciality," komentuje Lucie Svačinová a zve na přespříští sobotu.

"Za čtrnáct dní máme v plánu grilovaná kolena."

Denně pro pivo. Zámecká zahrádka má otevřeno v omezeném provozu denně od 14 do 19 hodin.