Kromě toho v rámci takzvané semaforové mapy ministerstva zdravotnictví, kde je barevně odlišen postup nákazy v každém okrese, „svítí“ od pátku zeleně kromě Příbrami a Kolína také Berounsko, Kladensko, Mělník, Praha-východ a Praha-západ. Jedná se o první stupeň pohotovosti v souvislosti se šířením nemoci Covid-19. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví.

Podle hygieniků jsou hlavní faktory vedoucí k zařazení zmíněných okresů do prvního stupně pohotovosti shodné: v regionech dochází k vysokým denním či týdenním nárůstům počtu nově diagnostikovaných případů. Týdenní nárůsty ve všech případech přesáhly hranici 30 na 100 tisíc obyvatel.

„Je třeba poznamenat, že se nejedná o významný nárůst značící eskalaci vývoje, což dokládá i nízké procento případů bez známého zdroje nákazy. V hodnocených okresech nedochází k tlaku na zdravotnický systém, jelikož většina nemocných jsou bezpříznakoví nebo jen s lehkými příznaky, nově hospitalizovaných za celý kraj je jen 11, a z toho větší část tvoří pacienti, kteří v nemocnici již byli před pozitivní diagnózou na Covid-19, nebo se jedná o případy ze zařízení poskytovatelů sociálních služeb, kteří jsou vesměs hospitalizováni jen z předběžné opatrnosti,“ napsali hygienici v tiskové zprávě k aktualizovaným datům takzvané semaforové mapy s tím, že nemocní jsou v izolaci a jejich rizikové kontakty jsou vytrasovány.

V regionech postupně přibývá nakažených. Jak se Berounskému deníku podařilo zjistit, školní rok nebyl zahájen na Střední odborné škole Hlinky. „Vážení rodiče, žáci. Z důvodů potvrzené nákazy Covid-19 u pedagoga školy, je celý pedagogický sbor včetně vychovatelů z DM v karanténě a všichni žáci zůstávají doma a nejsou v karanténě. Písemné a závěrečné zkoušky a maturitní zkoušky, které se měly konat příští týden, budou probíhat v náhradním termínu,“ píše vedení školy na svých oficiálních webových stránkách.

Jenže. Střední odborná škola Hlinky není jediná, kdo se aktuálně potýká s nákazou nového typu koronaviru. Jak se Deníku podařilo zjistit, v karanténě jsou údajně také studenti jedné třídy berounského gymnázia, studenti jsou v karanténě v Manažerské akademii, což je soukromá střední škola.

„Na Berounsku jedna střední škola posunula začátek školního roku z důvodu karantény pedagogického sboru, u dvou dalších je v každé v karanténě kvůli pozitivitě jednoho studenta celá třída, školy ale jinak fungují standardně,“ potvrdila informace Deníku Dana Šalamunová, mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

V souvislosti s epidemií se již objevily na sociálních sítí „zaručené“ informace. Město Beroun pak vyzývá obyvatele, aby si informace ověřovali a nepodléhali panice a poplašným zprávám na sociálních sítí.

„V Berouně je v současné době několik středních škol, jejichž zřizovatelem není město, uzavřených. Zatím bohužel není nastaven mechanismus, aby se starostové dozvěděli o těchto opatřeních i ve školách a v subjektech, které mají jiné zřizovatele. Tento systém informovanosti se připravuje a doufáme, že bude zaveden co nejdříve. Dodejme, že krajská hygienická stanice provádí trasování a v případě potřeby jsou osoby kontaktovány, aby nastoupily do karantény. V současné době na území města Beroun platí epidemiologická opatření stejná jako pro celou Českou republiku. Prosíme o jejich dodržování,“ uvedla mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová na webových stránkách města.