"Existuje reálná obava, že by se mohl skrývat, aby se vyhnul trestnímu stíhání a že by mohl trestný čin opakovat," uvedl soudce Jiří Procházka. Bližší podrobnosti, ani to, jak reagoval na uvalení vazby obviněný, soudce nechtěl komentovat.

Za odporný čin, který šokoval obyvatele města, hrozí třiatřicetiletému násilníkovi trest odnětí svobody pět až dvanáct let.

"Muže jsme obvinili z trestného činu znásilnění z důvodu toho, že čin spáchal na dítěti mladším patnácti let. Obviněný trestnou činnost doznal," sdělila ve středu ráno krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

Soudce JIří Procházka se s kvalifikací policie ztotožnil. "Trestní sazba zůstává stejná, pokud bude trestný čin nadále kvalifikován jako zločin znásilnění nebo zvláště závažný zločin znásilnění," potvrdil.

Sexuální predátor údajně využil důvěřivosti skupinky dětí hrajících si v nedalekém parku, které požádal, aby mu pomohly najít zaběhnutého psa. Pětiletou holčičku napadl poté, co se ostatní děti rozeběhly.

Případy sexuálního zneužívání dětí v Pardubickém kraji:
V roce 2018 stanul před soudem Otakar M. z Chrudimi, který požadoval sex po čtrnáctileté dívce pod pohrůžkou, že zveřejní její nahé fotky. Soud nakonec muže potrestal za vydírání a vyměřil mu roční trest s podmíněným odkladem na dvě léta, zabavení notebooku a uložil mu ochrannou ústavní sexuologickou léčbu.

V roce 2018 poslal soud na dva roky do vězení Davida M. z Chrudimska, když jej uznal vinným z dvou trestných činů znásilnění. Oběťmi byly dívky ve věku 5 a 10 let, které dotyčný jako rodinný přítel dostal na hlídání a během toho je osahával na přirození za účelem vlastního sexuálního uspokojení. Soud muži také nařídil ústavní sexuologickou léčbu.

V roce 2017 potrestal soud osmiletým trestem vězení otce z Pardubicka, který dva roky sexuálně zneužíval vlastní dceru. Dívku od jejích dvanácti let obtěžoval, vyvíjel na ni sexuální nátlak a nakonec opakovaně znásilňoval. Dívka musela podstoupit umělé přerušení těhotenství. Soudem byla muži také uložena ústavní sexuologická léčba a povinnost uhradit škodu a odškodné své dceři, která trpí následky zneužívání.

V roce 2017 se Národní centrála proti organizovanému zločinu pustila po stopách pedofilů stahujících a dále sdílejících dětskou pornografii. Materiály zobrazující sexuální zneužívání dětí byly šířeny prostřednictvím e-mailových adres. Jedna ze stop tehdy vedla i do Pardubického kraje. „Kriminalisté na Pardubicku prověřují jednu osobu,“ potvrdila tehdy mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.