V pořadí deváté a desáté mládě pekari Wagnerova v uplynulých dnech rozhojnilo skupinu těchto možná ne zcela klasicky krásných, ale o to ohroženějších zvířat. Až do roku 1971 byl tento prehistorický sudokopytník dokonce považován za vyhynulého. 

Mladá samička tapíra jihoamerického se narodila letos 29. dubna. Na fotografii se svou matkou samicí Taluen.
OBRAZEM: Jasmína. Mladá tapíří samička v pražské zoo byla pokřtěna

I poté, co byla na severu argentinské provincie Salta překvapivě objevena živá a zdravá populace pekari Wagnerova, nebylo zdaleka vyhráno. Živočich totiž obývá pouze jihoamerickou oblast Gran Chaco, které se přezdívá „Zelené peklo”, a jeho počty se odhadují na pouhých pár tisíc. 

Pekariové jsou rodinné typy

Nejenže Pekari Wagnerův nemá díky lovu a ničení biotopů ve volné přírodě na růžích ustláno, není ani příliš často chován v zoologických zahradách. Zoo Praha patří mezi několik evropských výjimek, a je také zapojena do koordinovaného chovného programu, který si klade za cíl záchranu tohoto mimořádného tvora z dávných časů. Součástí těchto snah je i práce přímo v oblasti přirozeného výskytu pekariů v Jižní Americe. 

Zubři zachycení v nové části rezervace.
Zubři byli viděni poprvé v nové části rezervace

Pražská zoo úspěšně rozmnožuje vzácný druh pekari Wagnerova od roku 2019. Do té doby se ho v rámci Evropy podařilo rozmnožit pouze ve dvou zahradách. V Tierparku Berlín a v belgické Zoo Planckendael.  

„Jde o zvířata, která vykazují velmi sociální a rodinné chování ve skupině. O obě mláďata se tedy teď starají všichni dospělí jedinci,“ popsal první dny selat vrchní chovatel Jan Marek. „Mláďata jsou v pořádku a dobře prospívají. Návštěvníci je mohou vidět ve výběhu, když doprovázejí matku, nebo při odpočinku, kdy leží celá skupina doslova na hromadě, vzájemně se zahřívají a chrání, dodal Jan Marek.