Kulturní radní představila také průzkum společnosti Ipsos, kterou si magistrát nechal vypracovat, aby zjistil, jak jsou mezi Pražany sousedské akce oblíbené. Na základě toho, že podobná setkávání s lidmi z okolí jsou oblíbená – nejraději se lidé setkávají u jídla nebo u společných brigád zkrášlujících okolí – vyzkouší Praha nový dotační program. Ankety se zúčastnilo 1024 respondentů.

„Místní komunity jsou to, co dělá město dobrým městem k žití. Místní dokáží nejlépe trefit potřeby svého sousedství, ukazují, jak jsou Pražané činorodí, a originální či rozmanité akce jsou snadno přístupné všem. Jsem přesvědčena, že město má podporovat nejen kulturní instituce, ale právě i takovéto drobné sousedské iniciativy. Právě proto spouštíme pilotní projekt sousedských dotací. Kdokoliv si tak může zažádat o finanční podporu třeba na bazárek, oslavu posvícení, tvořivé odpoledne pro děti, vynášení morany nebo sousedskou večeři,“ uvedla v tiskové zprávě radní Třeštíková.

Její strana Praha sobě na facebookovém profilu zveřejnila výzvu k přihlašování, kde se mimo jiné píše: „Jak se pozná kulturní město? Kromě špičkových koncertních sálů, galerií, divadel a muzeí taky podle toho, jak 'kulturně' vypadá jeho veřejný prostor nebo jak v něm fungují občanské spolky. Za první republiky v Čechách spolková činnost kvetla, pak měla na dlouhá desetiletí utrum, ale dnes, 30 let od Listopadu, už naštěstí rychle vzkvétá znovu.“

Dotace na sousedské akce
První kolo pro akce pořádané od ledna do března příštího roku je otevřené do 13. prosince 2019. Žádost se podává prostřednictvím formuláře v elektronické a tištěné podobě. Fyzické nebo právnické osoby mohou na svou akci získat nejvýše 50 tisíc korun, dohromady může Výbor pro kulturu Zastupitelstva hl. m. Prahy rozdělit až tři miliony korun.

„Komunisté se občanských spolků báli a snažili se je ze všech sil potlačit. Teď spolky znovu organicky vznikají a my je jako svobodné město chceme podpořit. Dáváme příležitost všem, kteří chtějí něco udělat pro své okolí a být aktivní v místě, kde žijí - v centru, na sídlišti či na okraji Prahy. Těším se na všechny sousedské nápady a rádi je podpoříme,“ vzkázala politička a režisérka Hana Třeštíková, která kromě práci na magistrátu vykonává rovněž funkci místostarostky Prahy 7.

Právě na Letné spolu s Prahou 1 podle očekávání nejvíc (deset procent) respondentů označilo sousedské vztahy za velmi dobré. Vždyť i starosta sedmé městské části a magistrátní lídr uskupení Praha sobě Jan Čižinský často oslovuje koaliční partnery i obyvatele metropole „sousede“.

„Přibližně polovina Pražanů se zná a baví alespoň s několika sousedy z jejich domu či z jejich ulice, nicméně většina z nich má se sousedy pouze průměrné vztahy, sice bezproblémové, ale ani příliš vřelé. Velmi vřelé sousedské vztahy jsou patrné například mezi obyvateli městské části Prahy 6,“ dodává průzkum, který si magistrát hlavního města nechal vypracovat.

Sociologové zjistili, že nejpřitažlivějším typem sousedské akce je pro Pražany sousedská večeře či společné grilování. Pro mladé lidi je atraktivní také letní kino, naopak s přibývajícím věkem dotazovaných získávala na popularitě společná brigáda na zlepšení prostoru v lokalitě, kde žiji.

„Sousedské akce pořádá pětina dotázaných a dalších 15 % má chuť nějakou akci pořádat nebo spolupořádat. Celkem 40 % Pražanů se v posledním roce podobné aktivity ve své čtvrti zúčastnilo. Tři čtvrtiny Pražanů se pravidelně setkávají se skupinou či partou kamarádů nebo známých, nejčastěji v rámci neformální zábavy, například v hospodě či v baru,“ cituje mluvčí magistrátu Vít Hofman další závěry ankety.

Nevrlí důchodci, kterým vadí každý hluk

Ale tak idylické soužití mezi obyvateli hlavního města nepanuje. Průzkum cituje rovněž problémy, které Pražané v okolí domova mají. Mnoho stížností směřuje k rušení nočního klidu (naproti tomu jsou „nevrlí důchodci, kterým vadí každý hluk“) a lidem také vadí krátkodobé pronájmy typu Airbnb. „Sousedé se stále střídají, hlavně rusky mluvící a jsou velmi hluční,“ zní jedna z výtek občanů, kteří by se do veselých akcí se sousedy zrovna nehrnuli.

Magistrátní kulturní výbor zaslané žádosti na lednovém zasedání vyhodnotí a rozhodne o případném udělení dotace. Jedna z jeho členek, Jaroslava Janderová (ODS), byla s plánem radní Třeštíkové konfrontována poprvé při dotazu redaktora Blesk.cz. Podle Janderové už nyní na podobnou činnost čerpají dotace spolky. Proto se bude už na prosincové schůzi ptát na detaily, protože se jí nový dotační program moc nelíbí.

„Sousedské vztahy pěstujeme všichni. To neznamená, že na to budu čerpat padesát tisíc, abych někde udělala mejdan pro své sousedy. Tři miliony jsou dost peněz,“ řekla pro Blesk.cz zastupitelka Janderová.