S tímto rozhodnutím nesouhlasí Jiří Kastner a dalších několik desítek lidí, kteří podepsali petici.

Rada kraje se však na svém zasedání rozhodla petici nevyhovět.

„Peticí se před jednáním rady zabývala také Komise pro kulturu a památkovou péči Rady Olomouckého kraje, která radě doporučila i nadále postupovat dle původně schválené varianty zachování Červeného domku a demolice Bílého domku. Zástupce petentů jsem již s tímto stanoviskem seznámil,“ uvedl František Jura, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Podle jeho slov tak nebrání nic tomu, aby se dále pokračovalo v původního realizaci projektu.

Olomoucký kraj tak nyní pokračuje v přípravě projektové dokumentace, která by měla být dokončena do konce února 2018.

Samotná rekonstrukce by pak měla být hotová do konce roku.

„Chceme zachovat památku na dlouhodobý pobyt básníka Petra Bezruče, současně však bereme v potaz špatný technický stav budov, náklady na rekonstrukci a zejména budoucí provoz objektu, o jehož návštěvu nebyl v posledních letech velký zájem. Tento postup je zahrnut i v Koncepci rozvoje kultury a památkové péče, kterou v září tohoto roku schválilo Zastupitelstvo Olomouckého kraje,“ doplnil náměstek Jura s tím, že přijmout rozhodnutí v této médii a veřejností sledované kauze není snadné.

„Bylo to předem odkázané na neúspěch. Udělal jsem alespoň něco. Podle mého názoru je to špatné řešení, ale pánové na kraji jsou už rozhodnutí,“ svěřil se Jiří Kastner.

„Já osobně souhlasím se stanoviskem rady kraje, které tvoří kompromis mezi citlivým postojem k uctění památky a reálným využitím v současné době chátrajícího objektu,“ dodal na závěr František Jura.