Znečištěné ovzduší se s přicházející zimou zase stává akutním problémem Ostravska. Smog a nedýchatelno zdejší obyvatele pořádně potrápily hned na začátku října. Mnozí před špinavým ovzduším ujížděli na hory, nebo raději nevycházeli ven.

Akce by měla trvat rok

„Máme malé děti a ten vzduch, který tady v zimě panuje, nás proto kvůli jejich zdraví trápí dvojnásob. Snažíme se s nimi jezdit o víkendech na chatu do Beskyd, kde je to lepší, ale každý víkend nám to bohužel nevychází. Už by se s tím mělo něco razantního udělat, aby se dalo v Ostravě i v zimě normálně dýchat,“ vyjádřil se Jiří Kubík.

Přispět k rychlejšímu řešení problému jménem špinavé ovzduší by chtěla petiční akce, která vznikla na konci letošního dubna a trvat by měla rok. V těchto dnech je tedy „v poločase“. Její dosavadní bilance? Přes sedmnáct tisíc podpisů na internetových stránkách www.arnika.org, další více než tři tisíce na petičních arších.

Petice půjde do rukou těch, kteří mohou situaci změnit

„Petici zatím hodnotíme jako velmi úspěšnou. Teď je sice trochu utlumená, ale s přicházející zimou a zhoršeným ovzduším chceme pořádat další akce na její podporu,“ konstatovala Vendula Krčmářová, mluvčí petičního výboru. „Zároveň si domlouváme jednání s úřady, které mají otázku životního prostředí na starosti,“ dodala.

Právě všem úřadům a institucím, které mohou pomoci problém s ovzduším vyřešit, bude petice po svém ukončení adresována. Zamířit by měla do parlamentu i vlády, k ministrovi životního prostředí, České inspekci životního prostředí, hejtmanovi Moravskoslezského kraje či primátorovi Ostravy. Ti mají podle výzvy učinit všechny kroky, které zajistí plnění imisních limitů na celém území Ostravy, a to nejpozději do tří let, nejlépe však ihned. „Petice vznikla jako iniciativa občanů, kteří jsou nespokojeni s tím, že se neustále opakují situace, kdy jsou mnohonásobně překračovány zákonné limity pro škodliviny v ovzduší. Uplynulá zima byla důkazem toho, že situace na Ostravsku potřebuje neodkladné řešení,“ uvedla už dříve Krčmářová.