„Jsem zvyklá odmalička, že sem pokaždé zajdeme. Jedním z utonulých dětí byla i sestřička mého dědy Ludmilka Lukešová. Můj dědeček se narodil až rok po té tragédii. Vyprávěl, že pociťoval její následky, rodiče to, co se stalo, hrozně trápilo," vzpomíná s chvěním mladá žena.

Lidí jako ona jsou nejen v Rakvicích na Břeclavsku stovky. Někteří se jen zastaví a sklouznou k místu pohledem, jiní se pokloní nebo pohladí panenku u jednoho z hrobů.

Jarní počasí v lesoparku Bělský les, 24. února 2021 v Ostravě.
OBRAZEM: Sníh mizí, lidé si užívají jaro. V Ostravě zaplnili Bělský les

Aby se na rakvickou tragédii, která před pětaosmdesáti lety zaplnila stránky novin po celém světě, nezapomnělo, rozhodlo se vedení obce v čele se starostou Radkem Průdkem kompletně obnovit a sjednotit pomníčky dětí na místním hřbitově.

Již čtyři měsíce na jejich renovaci pracuje s přispěním historika Miroslava Vajbara restaurátor Michal Navrátil a manželkou Michaelou. „Pomníčky začaly za ta léta chátrat. Sice byly v mezičase obnovované, avšak ne příliš citlivou metodou tlakem a za pomoci brusek, což vedlo k tomu, že původní písmo například z veršů na náhrobcích místy prakticky vymizelo," popsal starosta Průdek.

Restaurátor Navrátil začal nejprve s vyčištěním hrubých nečistot, mechů a nánosů od povětrnostních vlivů a odstraněním přerůstající zeleně. „Nejdůležitější a zároveň i nejtěžší bylo vyrovnání pomníků, které se mnohde o pět až deset centimetrů nakláněly směrem k okolním hrobům a hrozilo jejich zřícení. Nejprve jsme díky tchánovi, který je umělecký kovář, vytvořili páky, těmi jsme pomníky zašroubovali, naklonili, podklínovali a zabetonovali tak, abychom je nepoškodili, a zároveň abychom je nemuseli zcela rozebírat," přiblížil restaurátor.

První letošní let a série nádherných fotografií. Paraglidistu Petra Buchtu z Adamova na Blanensku zlákala předpověď počasí k výletu na motorovém křídle. Do vzduchu vystartoval ve středu z kotvrdovického letiště krátce před půl osmou ráno.
Blanensko unikátně ze vzduchu: paraglidistu zlákalo nádherné počasí

Následovalo očištění starého písma, které se loupalo, a jeho náročná obnova. „Na toto se zaměřujeme už asi dva měsíce, jde o činnost, která je podmíněna ideálním podmínkám - tedy venkovní teplotě, vlhkosti a podobně," zdůvodnil Navrátil.

Tajemné básničky

Manželé Navrátilovi nyní usilovně pracují také na obnovení básniček, které po tragédii pro každé z utonulých dětí zveršovali pravděpodobně brněnští básníci. „O tom, kdo je vlastně autorem básní, se vedou diskuze. Zda to byli básníci, nebo zda to nebyl místní myslitel a farník Leopold Dočkalík. Stoprocentně se nedá potvrdit ani jedno," doplnila manžela Michaela Navrátilová, jejíž babička byla jednou z přeživších z výletu.

Chybějící písmena na náhrobcích restaurátoři vytlačují do alobalu a následně je zkoušejí rozluštit. „Hodně nám pomáhá pan Vajbar, který pátrá v archivech. Kdyby se nám některé chybějící verše přece jen doplnit nepodařilo, napadlo nás požádat o jejich domyšlení děti z místní základní školy. Tragédie by se tak dočkala vlastně jakési návaznosti ve smyslu rakvické děti dětem," naznačil Navrátil.

I ve věznici v Plzni na Borech svádí boj s covidem, bez ochrany dýchacích cest se ve společných prostorách nikdo nesmí pohybovat.
Koronavirus ovlivnil i život ve věznicích. Zákaz návštěv někteří nesou špatně

Na mnohých hrobech jedenatřiceti utonulých školáků jsou i jejich fotografie. Na řadě pomníků však scházely. „Buď je pozůstalí na náhrobky nenechali dát, nebo se vlivem zubu času utrhly či rozbily. S pomocí pana Vajbara se nám podařilo chybějící fotky ze starých novinových článků v archivech dohledat a doplnit. Svoji podobiznu má tedy na pomníku například i kočí Belech, který údajně několik dětí zachránil a pak sám v řece zemřel, když ho kopl kůň. Fotky jsme přidali i k dětem, které zde mají jen vzpomínku a jejichž ostatky se nacházejí na hřbitově v sousedních Přítlukách," ukázal Navrátil.

Obnovy se dočkaly i původně mosazné lucerny. „Další lucerny, avšak již z nerezu, zde zase přibyly. Na některých náhrobcích již za ta léta chyběly i další fragmenty jako holubičky. Ty jsme proto objednali nové a z porcelánu. Zrestaurovaný je i pomník věnovaný sochařem Josefem Axmanem. Kromě toho došlo k vyrovnání obrubníků nebo likvidaci dvou tújí, které pomník nadzvedávaly. Přibydou zde i dvě mísy k sadbě trvalek, aby bylo okolí pomníku snáze udržovatelné," vyjmenoval starosta Průdek.

Citlivá obnova 

Jednotný styl pietního místa pak podtrhnou bílé valouny, které nahradí původní dřevěnou kůru. „Nejprve sem vysypeme bílou drť, na ni pak menší bílé říční valouny a ty doplníme valouny většími. Symbolika bude tedy bílá, jako čistá dětská duše, a zároveň i řeka, kde k tragédii došlo. Protože manželka pochází z Rakvic, já ze sousedního Zaječí a můj rod také z Rakvic, dáváme do toho i kus srdce," zdůraznil restaurátor.

Krematorium v Karlových Varech.
Krematorium v Karlových Varech nestíhá. Pomůže chladicí jednotka a převoz jinam

Vedení obce vyzdvihuje citlivou obnovu a preciznost práce restaurátorů. „Tento nešťastný výlet na Dyji je temnou částí naší historie, ale neměli bychom na ni zapomínat, naopak, měli bychom dělat vše proto, aby si ji připomínaly i příští generace. A to jde jen tak, když zachováme důstojnost tohoto místa. Milníky naší historie je totiž naší povinností zachovat," je přesvědčený Průdek.

Z postupné obnovy má radost i Řezníčková. „Je moc dobře, že se o místo posledního odpočinku dětí obec takto stará. Ta tragédie tenkrát poznamenala všechny obyvatele a nikdy by se na ni nemělo zapomenout. Je důležité, že mají lidé kam zajít, zavzpomínat a zapálit svíčku," domnívá se rodačka z Rakvic.

Zajímavosti: 

- Dodnes není jisté, kdo je autorem básní na náhrobcích zemřelých dětí. V návaznosti na událost vyšlo několik brožur s básněmi. Nejznámější z nich je podle knihy Rakvice: Školní výlet 1936 sbírka Moravští básníci rakvickým dětem. Báseň věnovanou dětem sepsal i místní myslitel, varhaník a malíř Leopold Dočkalík.

- Některé pomníky na rakvickém hřbitově jsou zcela předělané a obnovené, čímž se liší od dobových fotografií. Důvodem je údajně řádění dětských vandalů, kteří náhrobky poničili.

- Restaurátorská dílna Navrátil - obnova památek je také autorem loňské opravy pietního místa na Nových Mlýnech, které pozůstalým věnoval po tragédii tehdejší prezident Tomáš Garrique Masaryk. „Trávil jsem zde v létě asi dva měsíce. Potkával se tady denně až se dvěma stovkami lidí, kteří se o historii místa zajímali. Odkazoval jsem je také na hrobečky dětí na rakvickém hřbitově. Právě tehdy nás s panem starostou napadlo, že bychom měli obě místa sjednotit a dát jim důstojný vzhled," okomentoval restaurátor Michal Navrátil.

- Ne všechny z jednatřiceti utonulých dětí skutečně odpočívají přímo na pietním místě. Některé z pomníků se původně nacházely u rodinných hrobů. Pietní místo vzniklo z popudu dřívějšího vedení obce až později. Zajímavostí je, že řada rodičů dětí vyslovila přání být pohřbena v jejich blízkosti. Před náhrobky dětí je proto umístěno i množství uren s ostatky jejich rodičů.

- Zcela zvláštní postavení má u pietního místa vytesaná panenka. „Manželka vzpomínala, že jako děti k ní všichni chodili a hladili ji. Dříve měla modré šatičky, i ty chceme vrátit do původní barvy z nynější fialové. Traduje se, že modré šaty měla mít holčička údajně i při té nešťastné události," poznamenal restaurátor Navrátil.

- Obnovy se na místním hřbitově dočkají také dva pravděpodobně nejstarší náhrobky dřívějších rakvických farářů.

- Od roku 2017 má na pietním místě svůj památník s ostatky také řídící školy Bohumil Horňanský, který byl i s manželkou nucený v návaznosti na tragédii na Dyji obec opustit.