„Slyšeli jsme křik. Jindy tam jen tak křičí děti, ale teď to bylo jiné,“ popisuje devatenáctiletý plavčík Jakub Valta první okamžiky. „Hned jsem vystartoval a skočil pro něj do vody,“ dodává. Spolu s ním tam skočil také jeden z kolemjdoucích a snažil se pomoct. Plavčík chlapce ve vodě zafixoval, přitáhl ho ke břehu a spolu s kolegou Patrikem Exnerem ho vytáhli nahoru na molo.

Bleskurychlý zásah se odehrál ve čtvrtek 20. července kolem páté hodiny odpolední. „Chlapci se nic nestalo, díky opravdu bleskové pomoci se ani nestačil napít vody. Plavčíci ho následujících dvacet minut pozorovali, kdyby náhodou došlo ke zhoršení zdravotního stavu,“ uvedla ředitelka zooparku Iveta Rabasová, pod který jezero spadá. Chlapec se však brzy rozkoukal a odešel.

Jakub Valta slouží jako plavčík na jezeře druhou sezonu, podobnou zkušenost ale udělal poprvé. „Je to opravdu hrozné vidět, že se někdo topí. Jak sklouzlo lehátko, asi zazmatkoval a začal se topit,“ myslí si Jakub. Sám je ještě studentem. Učí se na Střední škole ESOZ v Chomutově na elektrikáře.

Plavce na jezeře má pod dohledem celkem pět plavčíků, kteří jsou pro svou práci proškolováni.