Podle Kateřiny Hozákové, majitelky půjčovny společenských a svatebních šatů Instyle v Mělníku, je nejlepší vybírat šaty co nejdříve. Vlastně už ve chvíli, kdy je znám termín akce. Což je například u maturitních plesů většinou hned v září. „Tehdy už máme i novou kolekci šatů a je z čeho vybírat," potvrzuje Hozáková.

Modely pro dámy vybírá mělnická podnikatelka po celé Evropě. A nabídka je pestrá, tři stovky kusů. Půjčení stojí od tisíce do pěti tisíc korun.

Přehlídce v Teplicích vládl třpyt, 3D efekt a krajky:

Modelky s návrhářkou Naďou Moravcovou a moderátorem Petrem Vágnerem po skončení charitativní módní přehlídky v teplickém divadle.
Inspirace na ples: Na přehlídce v Teplicích vládl třpyt, 3D efekt a krajky

Přes všechny módní diktáty je podle Hozákové nejdůležitější, aby šaty slušely. „Když v nich vypadáte jako strašidlo, ale jsou podle časopisů trendy, je to k ničemu. Šaty také musí padnout," zdůrazňuje.

Oproti předešlým letům, kdy letěly čelenky jako pro princezny a náhrdelníky, se styl doplňků ke společenským šatům výrazně změnil. „Teď chtějí dámy naopak živou kytku jako náramek nebo zavázat kolem krku," vysvětluje majitelka salonu.

I když většina zákaznic řeší róby na plesy v předstihu, najdou se i takové, které nechají výběr na poslední chvíli. Nebo jim nic jiného nezbývá. „Pamatuji si situace, kdy studentky řešily maturitní šaty pár dní před večerem. Třeba když je měly zamluvené jinde, ale dostaly je poničené. Samozřejmě jsme jim šaty našli. Nikdy se nestalo, že bychom měli prázdný salon," říká podnikatelka, která půjčovnu vede už pětadvacet let.

Podívejte se, jak vypadá pivovarský ples:

První Pivovarský ples v pivovarském domě Poupě v Brně
První pivovarský ples v Brně: Štamgasti si mohli popovídat i zatančit se sládky

Aktuálně je největší zájem o bílé šaty na věneček. Po Novém roce začnou maturitní plesy a na trhu se objeví také nová kolekce svatebních šatů.

V nabídce Instyle jsou i pánské obleky, u kterých stojí půjčovné na jednu akci od 650 do dvou tisíc korun. Další možností je dlouhodobý pronájem do tanečních, na čtyři měsíce. „Studentům se nevyplácí kupovat oblek, když z něj za chvíli vyrostou,“ připomíná Hozáková.