V Litovli se testuje před supermarketem Billa, v Uničově na náměstí Osvobození a v Olomouci ve dvou stanech u OC Olomouc City.

Tam se už před otevřením odběrového místa vytvořila asi dvousetmetrová fronta čekajících, po desáté hodině dopoledne však již přicházející zájemce "odbavovali" plynule. Dostalo se tak i na ty, kteří dorazili k testům bez předchozí registrace.

V Litovli čekala brzy ráno na začátek testovaní asi dvacítka lidí, odběry se tam rovněž rozběhly bez zádrhelů.

Zájem o bezplatné vyšetření protilátek je na Olomoucku obrovský. Většina lidí se předem zaregistrovala na konkrétní čas. 

Do páteční 18. hodiny se podařilo v Olomouci, Litovli a Uničově otestovat přesně 1451 lidí. Testy odhalily i pozitivní případy.

Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice Prostějov
Ve Šternberku začínají testovat na covid i samoplátce. Za kolik?

Plynule a spořádaně

Testování kolektivní imunity na nové onemocnění Covid-19 začalo v pátek po osmé hodině v Olomouci před hypermarketem Globus bez komplikací. Zájem je na Olomoucku obrovský.

Většina zájemců o bezplatné vyšetření se předem zaregistrovala na konkrétní čas. Fronta, která se vytvořila před startem studie, nepřesahovala 200 metrů.

Během dopoledne už bylo testování plynulé, zájemci čekat nemuseli a vytvořil se i prostor na vyšetření všech příchozích, kteří se předem neobjednali. Jedinou podmínkou testu bylo trvalé nebo přechodné bydliště v Olomouckém kraji.

Fronta na testy před OC Olomouc City

Na testy o půl čtvrté ráno

První čekal na odběr devětašedesátiletý Vlastimil Dovrtěl z Mohelnice. V šest hodin se postavil k odběrnému místu na parkovišti a doufal, že bude vyšetřen. Nezaregistroval se předem.

„Ujistili mě, že mě otestují,“ svěřil se Deníku onkologický pacient, jenž chtěl mít jistotu, zda prošel nákazou, nebo ne.

„Měl jsem respirační potíže, ale nechtěli mě otestovat, že nesplňuji podmínky pro indikaci. Když jsem se dozvěděl o studii a odběrném místě v Olomouci, byl jsem moc rád,“ usmíval se, přestože kvůli testu v pátek vstal před půl čtvrtou ráno.

Obavy, zda nebudou odmítnuti, neskrývali i další lidé, když se v rozestupech řadili do narůstající fronty.

„Nejsem zaregistrována. Nevěděla jsem, kde se mám registrovat. Pak už bylo pozdě, bylo to plné,“ popisovala pětašedesátiletá žena z Olomouce. „Ale vezmou nás,“ uklidňovala ji další čekající ve věku nad 60 let.

Zdravotníci zvládají odběry rychleji

Podle tiskového informačního důstojníka olomouckého odběrného místa Lenky Irovské budou testováni zaregistrovaní zájemci a lidé ve věku do 60 let.

„Mladší, pakliže nebudou mít registraci, budeme muset posílat pryč. Když uvidíme, že nejsou velké řady, zájemce starší šedesáti let vezmeme,“ upozornila.

„Je potřeba, aby věkové skupiny byly otestovány v určitém počtu,“ vysvětlovala v osm hodin ráno Lenka Irovská.

Dopoledne se už fronta netvořila. Testování probíhalo zcela plynule a ve stanech měli zdravotníci prostor odebrat krev i těm, kteří nebyli registrovaní v rezervačním systému. Ten se otevřel díky tomu, že zdravotníci zvládali odběry rychleji než plánovaných 15 minut. Také zhruba pět procent objednaných zájemců o test nakonec v pátek nedorazila.

„Podmínkou k provedení testu je bydliště v Olomouckém kraji. Několik lidí z jiných krajů jsme bohužel museli odmítnout. Byli to jednotlivci, nijak velký počet,“ uvedla po poledni Irovská.

Do páteční 18. hodiny se na třech odběrných místech na Olomoucku, v Litovli, Olomouci a Uničově podařilo otestovat přesně 1451 lidí. Podle informací koordinátora testování odhalila vyšetření i několik pozitivních případů.

Ve špičkových laboratořích Ústavu molekulární a translační medicíny LF Olomouc provádějí velkokapacitní testování vzorků na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2.
Pomozte a nechejte se otestovat, data z Olomoucka jsou důležitá, říká Petr Vanek

Stovky zdravotníků i vojáků

Díky unikátní studii získají odborníci přehled o tom, kolik lidí se již setkalo s novou nákazou a vybudovalo si protilátky. Vědci zase budou mít cenný materiál pro lepší poznání nové choroby, její přesnější diagnostiku a léčbu.

„Stejně jako v případě roušek i zde se naplno projevila solidarita lidí. Zájem o testování je mimořádný, což je dobře, protože čím více dat získáme, tím lepší informace o koronaviru budeme mít,“ hodnotil zájem olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk.

Na Olomoucku, v Litovli, Olomouci a Uničově, zajišťuje chod odběrných míst několik stovek zdravotníků, mediků a vojáků. Pomáhá vojenská policie i Policie ČR.

„V každém ze stanů na jednotlivých místech zajišťuje odběr třicítka zdravotníků. Další lidé se podílí na zpracování výsledků. Pomáhá nám také armáda,“ popisoval národní koordinátor testování, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty UP Olomouc a Marián Hajdúch.

Krev ze žíly

Na rozdíl od jiných měst, kde probíhá studie, je na Olomoucku odebírána příchozím krev ze žíly. To umožní případně kvantitativní analýzu protilátek, tedy jaké množství jich bylo v těle vytvořeno. Pokud zájemce o test odmítne venózní odběr, podstoupí odběr kapilární krve z prstu.

„Pokud by byl pozitivní, jde následně na stěr z nosohltanu. Je-li negativní, odchází,“ vysvětlovala Irovská.

Odběry žilní či kapilární krve budou na Olomoucku probíhat v době od 8.00 do 18.00 podle toho, jak se lidé po 15 minutách registrovali v rezervačním systému. Celkem bude na třech místech v Olomouckém kraji otestováno na 7000 osob.

Litovel: "Chceme mít jistotu"

Téměř polovina litovelského parkoviště poblíž pizzerie v Příčné ulici se od pátku proměnila v přísně střežený areál. Za zábradlí či policejní pásky mají povolen vstup jen zdravotníci, hygienici a členové státní nebo vojenské policie.

Desítky minut před zahájením odběrů krve v 8 hodin se řadili do fronty první zájemci o plošné testování na koronavirus. Především senioři, pro které jsou přednostně vyhrazeny ranní termíny.

VIDEO: První den plošného testování v Litovli.
Autor: DENÍK/František Berger

Zdroj: DENÍK/František Berger

Stanoviště je určeno hlavně pro ty, kteří se zaregistrovali prostřednictvím webu. Přijít ale mohou i neohlášení zájemci. Jejich příjem bude záležet na dané situaci, především počtu přítomných osob. Štěstí zkusil například starší manželský pár z Litovle.

„Zaregistrovaní nejsme, tak snad nás vezmou. Mají prý docela plno,“ krčil rameny muž při vyplňování několikastránkového formuláře.

Ten musí před vstupem do odběrového stanu vyplnit úplně každý, v případě potřeby pomohou zástupci odběrového místa. K dispozici jsou papíry pro tři věkové kategorie.

Manželé se přišli přesvědčit, zda jsou zdraví.

„V zahraničí jsme nebyli, o žádném nakaženém v našem okolí nevíme. Ale jistota je jistota,“ prozradili, když se řadili do jedné ze dvou front.

Do levé smí pouze zaregistrované osoby. Oni zamířili do pravé, která je určena pro ostatní testované. O pár desítek minut později už spokojeně odcházeli s výsledky v ruce.

Na parkovišti se do půl jedenácté vystřídaly desítky lidí. Výrazně delší fronty se netvořily. Prvního možného termínu využil i muž ve středním věku. Přijel až ze Zábřehu.

„Jehlou mi odebrali ze žíly krev, pak mě poslali na plochu za stan. Tam jsem chvíli počkal a dostal papír s výsledky. Bylo to rychlé,“ popsal Deníku.

Otestovat se nechali také starostové dříve uzavřených oblastí – za město Litovel Viktor Kohout, za obec Červenku Vladimír Navrátil – nebo hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Přítomen byl i starosta Uničova Radek Vincour, ten se však do odběrů zatím nezapojil.

„Já se nechám testovat až v pondělí u nás, abych šel příkladem všem Uničovákům,“ vysvětlil.

Plošné testování v Litovli bude pokračovat do naplnění stanovené kapacity. Maximální počet testovaných pro toto město je 1 250 osob. (ber)

Velký zájem o rezervace

Účastníci studie kolektivní imunity získají díky testování informaci o tom, zda již s virem přišli do kontaktu a současně poskytnou odborníkům informace klíčové pro výzkum choroby a také pro případné rozvolnění přijatých protiepidemických opatření.

Testování zajišťuje Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc.

V Olomouckém kraji má být testováno přibližně 7 tisíc osob, které nepociťují příznaky respiračního onemocnění.

Podstoupí odběr kapilární nebo žilní krve a výsledky se dozví přímo na místě do 15 minut. Lidé měli o rezervaci termínů obrovský zájem, kapacity byly ve všech městech zaplněny během několika hodin. 

Rezervační systém covid.zarezervujse.cz pro plošné testy na koronavirus
Nával na rezervaci na testy, během chvilky bylo plno na několik dní

Kvůli testování na Covid-19 není obsluhována zastávka Olomouc City  

Po dobu přibližně dvou týdnů nebudou autobusy číslo 27 a 29 zajíždět na zastávku Olomouc City.

„Nebude obsluhována kvůli velkému počtu zájemců o plošné testování na Covid-19, které probíhá v blízkosti zastávky,“ informovala mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová.