Invazivní plzák španělský trápí především zahradkáře, kterým nezřídka úspěšně decimuje úrodu. Na jihu Čech se však letos objevil také případ otravy psa.

Když chovatel loveckého psa se svým čtyřnohým miláčkem navštívil veterinárního lékaře, zněla diagnóza jasně: otrava.

Dlouho se však nedařilo najít její zdroj. „Nakonec jsme zjistil, že se k nám ze sousední zahrady dostali slimáci, které soused trávil modrými granulemi. Pes si živých, ani mrtvých slimáků normálně nevšímá, ale když se na vedru začali rozkládat, tak mu smrděli jako mršina a sežral je,“ popsal muž.

Na začátku zdravotních problémů tak stála zdánlivá maličkost. „Po třetí otravě budeme rádi, když fena bude trochu zdravá a nezanechá to na ní velké zdravotní následky, o nákladech na veterináře nemluvě,“ uzavřel chovatel s tím, že se jednalo o fenu, kterou připravoval do chovu.

Plzák španělský se ze severní části Pyrenejského poloostrova postupně dostal do západní Francie a jižní Anglie. S rostlinným materiálem a odpady byl pak v padesátých letech minulého století zavlečen do velké části Evropy.

V České republice se poprvé objevil v roce 1991.

Tento druh plže dorůstá do velikosti 8 až 12 centimetrů. Jedná se o hermafrodita, přičemž jeden jedinec dokáže naklást až 230 vajíček. Mladí plzáci španělští se pak líhnou nejdříve po 38 dnech.