Když bylo loni na podzim v Plzni zaznamenáno první hnízdo sršně asijské, odborníci zpozorněli. Tento invazní druh hmyzu se specializuje na lov včel a může se velice rychle šířit. Představuje značné riziko nejen pro chovy včel, ale i pro volně žijící druhy jiného hmyzu, protože se jimi živí. Letos na jaře byly na západě Čech objeveny další sršní královny, které k nám doputovaly kamionem z Francie. K odhalení dalšího výskytu tohoto nežádoucího hmyzu by teď měly pomáhat i speciální pasti, které se rozmísťují v okolí dosavadních nálezů. Na vybraných místech je zavěšují včelaři po dohodě s odborníky z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která monitoring sršně asijské koordinuje.

„Nejdůležitější je včasný záchyt výskytu sršně. Do monitoringu se snažíme zapojit nejrůznější instituce, včelaře i veřejnost. Byly vyvinuty speciální pasti, na jejich výrobě jsme spolupracovali s vědci z Regionálního technologického institutu, výzkumného centra Strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni,“ říká Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Sršeň asijská se specializuje na lov včel medonosných, které před ní téměř nemají ochranu:

První pasti už byly umístěny v blízkosti včelích úlů ve Svaté Kateřině a u Nové Hospody na Tachovsku, v Nýřanech a dalších místech. Důležité je podle odborníků sledovat zejména okolí dálnice D5, která je potenciálně nejrizikovějším místem.

„Pasti slouží jen jako doplněk k přímému pozorování, nemohou sršně asijské z přírody vychytat. Pokud se v nich objeví, je třeba napnout síly a pokusit se dohledat a zlikvidovat hnízdo. V pastích, které byly instalovány koncem března v Plzni, se žádné sršně asijské zatím neobjevily,“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Pasti na sršně asijské, vytištěné na 3D tiskárně, se začínají umisťovat podél dálnice D5. | Video: Deník/Pavel Bouda

Uvnitř plastové pasti, vyrobené na 3D tiskárně, je nádobka se sladkou šťávou. Návnada je zakryta víčkem, takže sršeň ani jiný hmyz se v ní neutopí. Hlavní vletový otvor do pasti je ve tvaru nálevky. Sršeň vlétne dovnitř, ale kvůli své velikosti se ven už nedostane. Po obvodu pasti jsou rozmístěny menší výletové otvory pro drobnější hmyz.

„Lidé mohou hlásit podezření na výskyt sršně asijské nejlépe s fotografií na náš e-mail invaznidruhy@nature.cz nebo přes aplikaci Nahlaš sršeň. Hlášení, kterých se nám již sešlo na osm stovek, následně prověřujeme. Stále platí, že hlavním pomocníkem při objevu nových jedinců je právě pozorování veřejnosti. Tak jsme se o všech dosavadních nálezech dozvěděli,“ dodává Tomáš Görner.

Jak vypadá sršeň asijská:

Fotogalerie: Jak vypadá sršeň asijská

Sršních pastí bude v rámci Plzeňského kraje rozmístěno až osmdesát a budou se o ně starat konkrétní včelaři, kteří je budou pravidelně kontrolovat, doplňovat návnadu, vyndávat zachycené jiné druhy hmyzu a v případě záchytu sršně odborníky informovat.