„Hnízdo jsme sejmuli za pomoci výsuvné plošiny s délkou ramene 19,5 metru, což byl hraniční dosah. Kdyby to bylo o metr dál, už bychom na něj nedosáhli. Obavu jsme měli i z podmáčeného terénu, auto stálo na okraji svahu a museli jsme najít bezpečné stabilní místo. Takhle objemné hnízdo jsme ještě nehubili a bylo proto potřeba použít větší množství prostředku na hubení hmyzu než obvykle,“ popisuje velitel zásahu Josef Borek z HZS Plzeňského kraje.

Výskyt sršní v Plzni – Skvrňanech ohlásil jeden z pozorných místních obyvatel a pracovníci Západočeského muzea pak společně s dalšími odborníky přijeli na místo, aby se pokusili najít jejich hnízdo. To nakonec objevili nedaleko hlavního tahu na Domažlice.

Sršeň asijská
Sršeň asijská v Česku: Jak tento zabiják loví, jaká je obrana, co může způsobit

„První informaci jsme dostali od pána, který parkoval nedaleko a všiml si sršní, které se mu zdály jiné. Tak jsme přijeli, začali jsme je chytat a pak postupně vypouštět. Trasovali jsme směr, kterým odlétají a hnízdo jsme asi za hodinu opravdu našli. Ověřili jsme si to v noci i termovizí, hnízdo za tmy krásně svítilo. V tomhle by mohlo být až 10 tisíc jedinců,“ říká Jan Bureš ze Západočeského muzea, odborník na botaniku.

Nebezpečí pro včelstva 

Nebezpečnou je sršeň asijská především pro včelaře a jejich včelstva, která napadá v jejich úlech. Ty mají včelaři i nedaleko místa, kde bylo hnízdo nalezeno. Hasiči jej proto vložili opatrně do pytle, aby mohli odborníci ze Západočeského muzea při jeho následném zkoumání zjistit, zda už z něj nestačily vylétnout nové královny a založit si v okolí hnízda nová. Těch by pak mohly být i desítky.

Sršeň asijská
Sršeň asijská v ČR: Její hnízda je nutné zlikvidovat do jara, zdůrazňuje včelař

„Tohle hnízdo bylo objeveno vlastně náhodou. Kdyby se systematicky hledalo, tak by se, myslím, objevily i další. V Německu, Francii a v Maďarsku jsou sršně asijské hodně rozšířené a my jsme někde uprostřed. Takže je důležité si toho všímat a případné podezření na jejich výskyt nám hned hlásit,“ dodává Jan Bureš. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz, vhodné je hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Svá hnízda kolovitého až hruškového tvaru si staví nejčastěji vysoko v korunách stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně v zemi.