„Chceme obnovit celý objekt a prostřednictvím expozice zde prezentovat lidovou architekturu a vytvořit z tohoto místa klidnou enklávu pro obyvatele Plzně a pro turisty z širokého okolí,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.

Statek dnes tvoří nádvoří, chalupa, stodoly, chlévy a klasicistní sýpka. „Statek uvedeme do stavu, jak vypadal na přelomu devatenáctého a dvacátého století. V návštěvnících chceme vyvolat dojem, že sedláci právě odešli na pole nebo do kostela. Vznikne zde prohlídková trasa s průvodcem,“ popsala záměr projektová manažerka Marcela Poláková z NPÚ.

Opravy potrvají přes rok a podle slov Polákové budou náročné. Chalupa získá nový vzhled podle původní podoby. „Strop je kvůli dřevomorce ve velmi špatném stavu, částečně se budou měnit podlahy a na zdi se vrátí původní hliněné omítky. Naší prioritou je zprovoznění pece, kde bychom chtěli začít péct chléb,“ řekla projektová manažerka. „Největší stavební zásahy plánujeme na stodolách a chlévech. Tam vznikne turistické zázemí s pokladnou, toalety, výstavní prostory, zázemí pro zaměstnance a za stodolou vybudujeme edukační centrum,“ sdělila Poláková.

Revitalizace sadu

Obnovy se dočká také zeleň. „Sad potřebuje zrevitalizovat, některé dřeviny jsou ve velmi špatném stavu. Máme zde mnoho náletů. Ve spolupráci s Krajským úřadem sestavujeme plán, které stromy pokácíme,“ doplnila manažerka. Opravy by měly být hotové do konce roku 2020 a vyjdou na téměř 40 milionů korun. Projekt je z 85 procent financován z fondů Evropské unie.