„V České republice máme mnoho druhů hub chráněných zákonem, například hřib královský nebo muchomůrka císařka, které bychom měli umět rozpoznat. Ale je jich mnohem víc. Lze tu najít například lanýže letního, slizečku chlupatou nebo holubinku rašelinnou. A pokud by se někdo dostal do oblasti Boubína, tak i ucháčovce šumavského,“ vysvětluje mykolog Zdeněk Hájek.

Ilustrační snímek
Co Čech, to houbař? Do lesa pravidelně vyráží třetina lidí, ukázal průzkum

Speciál houby bannerZdroj: Deník/Jan Lakomý

Přes vzácný výskyt těchto hub by se měli mít houbaři na pozoru. Pokuty za sběr zákonem chráněných druhů mohou dosáhnout až 100 tisíc korun pro fyzickou osobu a až dva miliony pro právnickou osobu a to nejen za sběr těchto druhů, ale i za poškození jejich lokality.

Některé z těchto druhů si splést nelze, jako třeba zmiňovaný hřib královský pro jeho nezaměnitelné zbarvení. Ani záměna muchomůrky císařky není pravděpodobná, ve stádiu vajíčka možná za muchomůrku zelenou nebo později za muchomůrku červenou. Ale třeba holubinku rašelinnou už si lze splést například s holubinkou rudonohou.

Objevují se i nové druhy hub 

Aktuální mapu pravděpodobnosti výskytu hub najdete ZDE

„K vzácným druhům dnes už můžeme přiřadit i další dříve hojně rostoucí houby. Za jejich sběr pokuty sice nehrozí, ale nacházíme je už jen velmi zřídka. Například lišku obecnou, hřiba strakoše, ale i špičku obecnou a na chemicky nehnojených loukách několik druhů pečárek, lidově žampionů. I když v některém období a na některých místech jich můžeme nasbírat i větší množství,“ dodává mykolog.

Žlutý hřib kovář se také nachází v seznamu ohrožených druhů
Plný košík hub? Pozor na hřiby, jejich sběr může skončit otravou i pokutou

Podle něj se stále objevují nové druhy hub, které však běžný houbař nemá šanci rozlišit. Pro profesionální mykology je pak důležité takové druhy správně pojmenovat jak v latinském, tak v českém názvosloví.