„Těhotenství probíhalo naprosto v pořádku, ale třináctý den po porodu se u Emilky začaly objevovat epileptické křeče a apatie. Do nemocnice nás odvezla záchranka a ještě ten den jsme se dozvěděli, že malá bojuje o život,“ vzpomíná paní Lucie na rychlý převoz do Fakultní nemocnice na plzeňském Lochotíně, kde byla Emilka následně uvedena do umělého spánku.
Ačkoliv nebyli lékaři schopni diagnózu stanovit zcela přesně, bylo zřejmé, že jde o některý z typů nádoru mozku, proto začali okamžitě domlouvat převoz do pražské Fakultní nemocnice Motol.
V Praze lékaři Emilce neprodleně nasadili 14denní biologickou léčbu, po níž se její stav zlepšil, a tak začali plánovat první operaci.
„Emilce nebyly ještě ani čtyři měsíce, když prodělala první operaci hlavičky. Nakonec musela tyto operace podstoupit celkem čtyři, aby se lékařům podařilo vyjmout celý osmicentimetrový nádor, který tam měla,“ popisuje paní Lucie s tím, že její dcera musela podstoupit také 18 cyklů chemoterapie.
Pro rodinu to bylo období plné strachu.
„Od té doby jí ale říkáme bojovnice, protože se zjevně rozhodla nevzdat to. Dokonce i ty šílené chemoterapie zvládala poměrně dobře. Byla sice uplakaná, rozbolavěná, ukňouraná, vzteklá… Ale nebylo se čemu divit, muselo jí být opravdu hodně zle. Někdy zvracela, měla šílené průjmy, což pro takto malé miminko muselo být neskutečně náročné,“ dodává otec Emilky Jan.
Blýskání na lepší časy?
V současné době má snad Emilka to nejhorší za sebou. „V nemocnici jsme strávili neskutečně moc času, ale už jsme konečně doma. Velmi se zlepšila v ležení na bříšku, často přes den na břiše i usíná. Má však pořád problémy s pravou ručičkou, i když každý den cvičíme a rehabilitujeme. Nemá ale stále sílu, aby si klekla na čtyři, opírala se o ruce a udělala nějaký pohyb. Má nezpevněná záda, a tak nemůže ani sedět,“ vysvětluje paní Lucie.
Protože se rodina potýká s tak závažným onemocněním, pomáhají jí pravidelnými měsíčními příspěvky i Dobří andělé.
„Já jsem aktuálně na rodičovské dovolené, a tak veškerá finanční zátěž leží na manželovi, který je elektrikář. Náklady jsou ale vysoké, protože měla Emilka dlouhou dobu velké problémy s jídlem, nechtěla ho. Kupovala jsem různé druhy značek speciálního mléka, což nebylo zrovna levné, než jsme přišli na to, které Emilce chutná. Příspěvky Dobrých andělů využíváme i na dopravu k lékařům a drobné radosti pro ni, aby alespoň trochu zapomněla na ty špatné časy při chemoterapiích,“ uzavírá paní Lucie.
Jak pomáhat
Vážná nemoc, to je spousta starostí a výdajů navíc. Pokud byste chtěli i vy pomáhat rodinám, v nichž se dítě, maminka či táta potýkají se závažným onemocněním, staňte se Dobrými anděly.
Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou výši příspěvku a začít přispívat. Nadace vaše příspěvky odevzdá do posledního haléře a vy se díky svému Andělskému účtu můžete každý měsíc podívat, které konkrétní rodině jste pomohli.