Hromady skla, cihel a tvárnic, chemikálie, desítky pneumatik a metry kabelů. Výčet toho, co lze vidět na černé skládce poblíž železniční zastávky Kyjice, připomíná inventuru běžného hobby marketu. Tamní lesík je odpadem zaplavovaný dlouhá léta. Na likvidaci nejnovější skládky už se pracuje, otázkou je, jak dlouho potrvá, než vznikne další.

Zastávka Kyjice nepatří sice mezi nejfrekventovanější, přesto slouží jako nástupní stanice pro obyvatele Vysoké Pece, Vrskmaně a pro učně z nedalekého učiliště. Část příjezdové cesty navíc v sezóně využívají cyklisté pro cestu do Komořan a Mostu a lesík bývá cílem houbařů. Těm všem černá skládka vadí.

Nelegální úložiště odpadu pálí také vlastníky pozemku obec Vrskmaň a České dráhy, a to už více jak pět let. „Je to nekonečný příběh, obec nebo dráhy odpad na své vlastní náklady uklidí, ale za pár týdnů je tam zas," poznamenává k problému starosta Vrskmaně Václav Hora. Původce skládky se obec snažila přistihnout s pomocí fotopastí. Bohužel je někdo po čase rozbil a poté zmizely zcela.

O vrskmaňské skládce se už pár měsíců diskutuje na Zmapujto.cz, webovém portálu, který slouží pro ohlašování nelegálního skládkování. Anonymní přispěvatelé připojují fotografie a své postřehy. „Je vidět že nám začíná sezona přezouvání pneumatik," napsal na začátku listopadu jeden. „Že by Mountfield nevěděl, komu prodal sekačku? To se mi snad ani nechce věřit," podivoval další uživatel nad obrovskou bednou od sekačky s údaji o prodeji už o měsíc dříve.

Řada přispěvovatelů se domnívá, že by po důkladné prohlídce bylo možné některé původce odpadu identifikovat, případně si všímají období a dnů v týdnu, kdy se objem odpadu navyšuje.

Při prohlídce odpadu navíc není možné si nevšimnout bizarního jevu. Původci ctí území toho druhého. Žíraviny a chemikálie mají svůj vlastní prostor, o několik metrů dál se rozkládá skladiště bílého zboží pračky, myčky a ledničky, jiný prostor je vyhrazen pro stavební suť.

Objem a povaha odpadu napovídají, že je tam neodložil nějaký nepoctivý občan, ale spíše organizovaná skupina. „V praxi se například stává, že firmy, které se zabývají ekologickou likvidací, svoje zákazníky obelhávají a spotřebiče končí na černých skládkách. To může být i náš případ," domnívá se starosta Vrskmaně.

Původci odpadu nejsou nutně domácí. V lese je možné spatřit německé hasicí přístroje, krabičky od cigaret i stavební dekorační materiály s německými nápisy.

Policie už několikrát přijala oznámení obyvatel, kterým černá skládka vadí. „Za poslední dva roky jsme jich zaznamenali několik a některé z pachatelů se nám podařilo vypátrat. Jejich činy byly klasifikovány jako přestupky," vypověděla Marie Pivková, mluvčí chomutovské policie.

Zájem policie a nějaká ta pokuta však pro původce skládky zjevně mnoho neznamená. Černá skládka bují dál.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského není postup proti pachatelům úspěšný z prostého důvodu. „Původce odpadu totiž není většinou možné obvinit v důsledku ,důkazní nouze´, viníky nelze od činnosti odradit a vzniká větší a větší škoda," doplnil.

Nerovný boj s původci černé skládky tak nadále leží na bedrech obce a drah, které do už do likvidace odpadu vložily obrovské částky. Podle Štáhlavského stál úklid jen za poslední tři roky sto tisíc korun.

Na úklidu nejnovější skládky se opět pracuje. Likvidace začala minulý týden, rychlý postup prací však komplikuje fakt, že většina odpadu spadá do kategorie nebezpečného, který nelze jednoduše skládkovat, ale musí se draze likvidovat ve speciálních spalovnách.
Zanedlouho zmizí i poslední zbytky nepořádku. Jenže na jak dlouho.