„Přihnalo se to kolem 18. hodiny od Halenkovic. Bílá mlha, příval deště a větřisko. Meteorologové před něčím takovým varovali a mně bylo jasné, že je to tu. Bouřka trvala asi jen dvacet minut, ale zanechala za sebou nemilé následky,“ popsal událost Jiří Šaroun z Kudlovic s tím, že vzápětí se začala valit voda z polí do vesnice.

„Nejvíc to schytaly domy u školy. Sklepy a garáž jednoho z nich to ale odskákala tak, že tam museli vyrazit odčerpávat vodu naši dobrovolní hasiči,“ doplnila informace starostka Kudlovic Renata Čechmánková. Následně přestala jít elektřina, a tak siréna, která měla svolat do akce místní dobrovolné hasiče, ani nepípla.

„V celé dědině nešel proud. V Babicích prý totiž spadl na dráty vysokého napětí strom a potrhal je. Od operačního ze Zlína mi ale naštěstí dorazila SMS zpráva, abychom vyrazili čerpat vodu do zatopeného sklepa k jednomu místnímu - panu Horvátovi,“ upřesnil starosta dobrovolných hasičů v Kudlovicích Josef Balcárek.

Nešťasníkův domek měl podle Balcárka kompletně vodou i blátem zatopený sklep, kotelnu i garáž.

„Víc než hodinu jsme z toho prostoru čerpali zhruba půl metru vody,“ poznamenal starosta dobrovolných hasičů.

Ten se druhý den dopoledne musel pustit s kolegou do opravy eternitové střechy obecního přístřešků. Poškozených střech bylo v obci povícero, stejně jako domů, jejichž průjezdy se bláto valilo a lidé pak spoušť uklízeli sami, aniž by o pomoc žádali hasiče.

„Ani můj dům nezůstal bez následků. Vichr mi serval ze střechy štítovou římsu,“ postěžoval si Jiří Šaroun.

Silná bouřka nadělala vrásky na čele také lidem v Sušicích, kde o následujícím víkendu mají mít hody.

„Voda se začala valit z pole zemědělské společnosti Babicko, odkud naštěstí poslali techniku. Ta spolu s našimi dobrovolnými hasiči začala komunikaci čistit už večer po průtrži. Druhý den ráno silnici dočišťovali zaměstnanci další zemědělské firmy Fito Králík Huštěnovice, která také v okolí Sušic obhospodařuje polnosti. Snad to všechno stihneme uklidit do víkendových hodů,“ nechala se slyšet starostka Sušic Ladislava Vlachynská.

Místní členové sboru dobrovolných hasičů zasahovali také v sousedních Traplicích.

„Čerpali vodu ze sklepa jednoho z rodinných domů. Trochu bláta bylo také na silnici. Pršelo hodně, ale jen chvíli. Nás to chytlo naštěstí jen okrajem,“ řekl Deníku starosta Traplic Milan Rozum.

Také v úterý 27. srpna navečer zapojily bouřky hasiče do práce. Čerpat museli například vodu ze všech domů v jedné z ulic v Kněžpoli, nebo z obývacího pokoje jednoho z domů v nedalekém Jarošově.