Nechala se zapsat do seznamů ubytovacích kapacit. Stejně jako i další lidé z jejího okolí. Navíc její kamarádka Barbora Zdráhalová ze Zlínska se zapojila do organizování převozů, ubytování a zajištění základních životních potřeb pro prchající rodiny s dětmi. Ukrajince tak možná přiveze ona. „Aktuálně "mám" nějakých více jak 16 rodin a dalších 12 na cestě!,“ sdělila Zdráhalová na sociální síti.

Teta Bára, Anděl či Sluníčko. Tak ženě z Míškovic na Kroměřížsku přezdívají vděční lidé z oblasti poškozené tornádem. Je dobrovolnický nezmar. Pomocí Ukrajincům teď v podstatě plynule navázala na jihomoravskou pomoc. Od letní katastrofy totiž působila nejen v Hruškách, ale i v Moravské Nové Vsi, Lužicích, Mikulčicích a hodonínském Pánově.

Od pátku vozí do České republiky ukrajinské ženy a děti přímo do rodin. Shání i potřebné jídlo a materiál. „Teď vezu snídaně. Nejsme ale schopni denně vozit pečivo. Uprchlíci si jej musí za něco koupit, ale jejich platební karty nefungují (zkoušeli jsme na Slovensku i u nás marně),“ popsala situaci s tím, že v prvních dnech se jí dařilo veškerou hmotnou pomoc zajistit sponzorsky.

Sbírka na pomoc Ukrajině v Teplicích
LIDÉ A VÁLKA: Pomoc na vlastní pěst. Češi vyjeli pro ukrajinské uprchlíky

Hruščanka Šimečková už má pokoj pro Ukrajince připravený. Výhodou je, že se o ně částečně může osobně postarat. „Jsem totiž na mateřské dovolené. S vařením a další pomocí nebude problém,“ dodává.

Mezi Ukrajinci žádné známé nemá. Zkušenost s nimi má jako mnozí další Češi ze zaměstnání, ve firmě z odvětví chemického průmyslu. „Setkala jsem se se slušnými a pracovitými lidmi,“ zmiňuje. Neobává se tak ani jazykové bariéry. „Zvládneme to. Kdyžtak zapojíme ruce/nohy," usmívá se.