„U nás jde zejména o výherní hrací automaty, které jsou v této chvíli na dvou místech, před časem byly na třech," popsal Říha.

„Místa, kde jsou provozovány hazardní hry, se stávala místy shlukování osob se závislostními problémy, jako jsou gambleři, narkomani či alkoholici a mnohdy dokonce i nezletilých a tím i místy s výskytem problémů s tím souvisejících," říká starosta a pokračuje: „Při zvážení dopadů hazardních her – zadlužování, ochuzování rodinných rozpočtů často na úkor dětí i návaznou kriminalitou – se radní shodli, že výnosy z těchto her nejsou pro město natolik významné, aby převážily hledisko sociální a společenské."

Poběžovičtí se tak zákazem sázkových her, loterií a podobných her přiřadili k dalším městům na Domažlicku, která podobné vyhlášky již přijala.

V Domažlicích tak tamní zastupitelé učinili již ke konci roku 2014.

Gambleři po postupném uzavírání domažlických heren hledali útočiště v jiných městech.

"Hráči se začali houfně přesouvat k nám. A to se všemi negativními jevy, včetně násilností," podotkl starosta Horšovského Týna Václav Mothejzík poté, co k přijetí podobné hazard omezující vyhlášky přistoupili v dubnu i v tomto městě. Silným argumentem pro Horšovskotýnské bylo i vyjádření ředitele tamní střední školy a učiliště Václava Švarce s tím, že herny jsou v těsné blízkosti školy, a proto je i vedení školy pro zákaz loterií ve městě, aby se předešlo rizikovému chování u žáků – gamblerství, užívání drog a alkoholu, záškoláctví a podobně.

V Holýšově o podobné vyhlášce jednali v červnu, zastupitelé toto téma ale odložili na příští rok.