„Omlouváme se, zoo má dnes 19. března zavřeno z mimořádných důvodů. Dnes se již neotevře. Vstupné bude návštěvníkům vráceno nebo nahrazeno náhradním lístkem,“ informovala hodonínská zoo na svém facebooku krátce po nedělní patnácté hodině.

V děčínské zoo se narodilo mládě takina indického
OBRAZEM: V děčínské zoo se narodilo mládě vzácného takina indického

Podle ředitele zoo Martina Kruga u dveří ubikace pro šimpanze praskl zajišťovací kolík. „Ti se tak dostali ven z pavilonu do obslužné chodby. Bohužel ta je velice nepřehledná, takže nebylo možné do ní vejít. Hned se nevědělo, kde přesně se šimpanzi pohybují,“ přiblížil.

Zahrada o velikosti čtyři a půl hektaru se rozprostírá na okraji lužního lesa Dúbravy v severozápadní části Hodonína. Její chloubou jsou výběhy kočkovitých šelem, pavilony exotického ptactva, pavilon primátů a plameňáků.

Právě komplikovanost místa a zajištění bezpečnosti si vyžádaly těžké rozhodování. „Nemohli jsme dopustit, aby se zvířata dostala dál do prostorů zoologické zahrady. Nakonec se nám podařilo všechny tři uspat a vše zabezpečit. Již jsou na svých místech. Musím vyzdvihnout práci našich veterinářek, které okamžitě přijely, a dokázaly namíchat správné směsi a správně uspat všechna tři zvířata. Teď už je jen kontrolují, a budeme je postupně probouzet,“ sdělil odpoledne Krug.

Šimpanzi napáchali drobné škody

Šimpanzi tak nakonec nikomu neublížili, i když napáchali menší škody tím, že poničili dveře a košťata, navíc utrhli držáky na hadice. „Jinak se žádná vážnější ztráta a hlavně újma na zdraví a na životě nikomu nestala. A to je nejdůležitější,“ uzavřel ředitel.

Podle něj se má hodonínská zoologická zahrada otevřít opět v pondělí.