Počasí je příznivé nejen pro sportovce a další lidi, kteří si chtějí vychutnat – a v době koronavirových restrikcí obzvlášť – procházku v přírodě. Když mrze, mohou také trénovat členové hasičského záchranného sboru sebezáchranu a záchranu osob pomocí různých pomůcek ze zamrzlé vodní hladiny. Pražští hasiči absolvovali výcvik na rybníku Labuť v Krči už v polovině ledna, nyní vyrazily další posádky znovu. Pokud totiž dojde k neštěstí a je potřeba vylovit tonoucího z vody, na místo se vždy volají hasiči.

„Záchrana probíhala v suchých oblecích, které poskytují celkovou ochranu těla před vlhkem a chladem i při delším pobytu ve vodě, přesto však jsou tyto pravidelné výcviky a především ostré zásahy fyzicky i psychicky náročné, protože při nich jde o rychlou a bezchybnou práci a v takových situacích jde kvůli nízkým teplotám opravdu o život,“ uvedla mluvčí Kateřina Suchánská.

Během tří hodin si pražští hasiči vyzkoušeli teoretickou i praktickou část, trénovali záchranu pomocí standardních technických prostředků, jako jsou nosítka, lano či nastavovací žebřík, ale používali také paddleboard – nebo vůbec nic. „Zachraňovali“ osoby při vědomí i v bezvědomí. Během tohoto týdne musely jednotky vyjet do akce. V Čimicích se pod led rybníka dostal pes, kterého zachraňoval muž. Podařilo se mu to ještě před příjezdem hasičů. „Buďte opatrní,“ prosí veřejnost mluvčí Martin Kavka.

Co když se led propadne? Nepropadejte panice!

Hasičský záchranný sbor hlavního města (HZS Praha) na webových stránkách připomněl v této souvislosti také několik základních pravidel, které je před vstupem na led nutné dodržovat. Na stojatých vodách – tedy rybnících, jezerách, vodních nádržích a přehradách – se doporučuje vydávat až ve chvíli, kdy celodenní teploty klesnou pod bod mrazu po dobu deseti dnů a tloušťka ledu je aspoň dvacet centimetrů. Magistrátní organizace Lesy hl. m. Prahy varuje: „Bruslení zatím rozhodně nedoporučujeme!“ Led je totiž na pražských vodních hladinách příliš tenký. Podle meteorologů mají tuhé mrazy polevit a oteplování situaci ještě zhorší.

„Před vstupem na led musíte ověřit jeho pevnost, nejlépe dupnutím na jeho okraj,“ radí mluvčí hasičů Suchánská, že třeba u břehu často bývá trhlina, kde vyvěrá voda s vyšší teplotou. Nejtenčí led lze očekávat rovněž uprostřed toku a nad hloubkou led kvůli vyšší rychlosti proudění vody.

Když už se na zamrzlou hladinu odhodláte vstoupit, je potřeba, aby někdo, kdo zůstal na břehu, u sebe měl nabitý mobilní telefon a věděl, kde se nachází. Je dobré také někoho dopředu informovat o tom, kam se chystáte jít bruslit či se koupat. Pokyny „Na ledové ploše se nikdy nepohybujte ve větších skupinkách“ a „Mezi osobami dodržujte dostatečnou vzdálenost (minimálně pět metrů)“ zapovídá společné aktivity jako například hokej pod širým nebem.

A co když se led propadne? „Nepropadejte panice,“ odpovídá mluvčí Suchánská. Dále radí, abyste upozornili okolí, že potřebujete pomoct. Vhodnou pomůckou může být například píšťalka nebo speciální ledové bodce, které lze vyrobit doma třeba i z lana/švihadla a šroubováků.

„Doporučuje se vylézat ve směru, odkud tonoucí přišel nebo přijel, protože tam byl led únosný. Od místa proboření je vhodné se plazit nebo válet, aby se hmotnost rozkládala na větší plochu,“ uvedl HZS Praha. Než dorazí profesionální pomoc, může k vytažení osoby posloužit například větev, hokejka či tažné lano z povinné výbavy vozidla.