Ještě na konci zimy vypadaly porosty na polích ZOD Borovany v jižních Čechách nadějně. Průběh zimy byl mírný a poměrně dost bylo i vody. „Ale v březnu se to zlomilo,“ uvedl předseda představenstva Jan Kouba s tím, že březen, duben i květen už byly srážkově podprůměrné a deště navíc nepravidelné.

Stovky lidí přilákal na pole u hradeckých Piletic samosběr jahod.
Samosběr jahod v ČR začal: Jaké jsou ceny, kolik kil se smí, jak správně trhat

Neplatí to ovšem pro všechny zemědělce, v jiných oblastech republiky problémy s vláhou mít nemusí.

„V Borovanech naštěstí máme těžší půdy, ve spodním profilu voda byla,“ vysvětlil Kouba, co zemědělcům pomohlo. Řepku s hlubšími kořeny deficit srážek tolik nepostihl, vyrovnala se s ním dobře. Ale třeba ozimá pšenice byla oslabena a teď hůře čelí houbovým chorobám.

Navíc i obiloviny postihly silné jarní mrazy. „U řepky to byla část šešulí. Ozimý ječmen byl těsně před květem a klasy jsou teď zubaté,“ popsal Kouba následky. Řepka ale možná tak postižena na celkovém výnosu nebude, protože má velkou kompenzační schopnost a ztrátu ještě může srovnat. I jiné porosty mají naději, že se ještě vylepší. „Dnes napršelo 15 milimetrů,“ uvedl ve středu zemědělec s tím, že to možná zachránilo úrodu.

Češi jezdí pro jahody do Polska. Kilo vyšlo v pátek 17. května na zhruba 90 korun
Pro jahody do Polska. Sladké plody letos dozrály dříve, polovina jich ale zmrzla

Celkem mají ozimou řepku v Borovanech na 250 hektarech, ozimou pšenici na 421 hektarech a třeba ozimý ječmen na 122 hektarech. „Úrodu čekáme průměrnou, ale záležet bude na počasí,“ dodal.

Jahody na zahradě po zásahu mrazem. Ze spálených květů zbyl na listech jen rezavý prášek.Jahody po zásahu mrazem. Ze spálených květů zbyl na listech jen rezavý prášekZdroj: Deník/Edwin Otta

Kdyby v červnu například přišla větší horka a sucha, sklizeň by to ještě mohlo hodně poznamenat. Už nyní je méně vláhy znát na pícninách - při první seči je na loukách méně zelené plochy. Výnos je oproti průměru zhruba dvoutřetinový.

Jahody nasadily druhé květy

Sadaři nebo pěstitelé jahod mají letos z velké části po úrodě. Bohužel ne proto, že by měli sklizeno. Před pár týdny na květy nebo malinké plody zaútočily mrazy a zlikvidovaly prakticky vše, čeho se dotkly. Třeba jahodníkové plantáže pokryl rezavý závoj ze zmrzlých květů, na stromech „odešlo“ i vznikající ovoce.

V Sadech svatého Prokopa na okraji Temelína nevědí, jestli budou jahody do volného prodeje. „Jak to bude, se uvidí za týden,“ sdělila vedoucí prodeje Lucie Stašková a zdůraznila, že za deset let pěstování obdobnou situaci nezažili.

Na pole u Piletic v Hradci Králové se sesypaly davy lidí. Ve čtvrtek ráno tady začal - nebývale brzy - samosběr jahod
Jahody dozrávají dříve. Příště si raději koupíme polské, kritizují někteří úrodu

„Jak jahody přišly o první květy, nasadily druhé, ale jsou to drobné plody, takové korálky. Uvidíme tenhle déšť, jestli se stane zázrak a ještě jim pomůže,“ dodala Stašková. Ale jestli zůstanou jahody malé, asi je letos sady vůbec nebudou prodávat a zpracují je sami v doplňkové výrobě.

Přitom lidé by měli velký zájem a už se ptají, kdy začne prodej.

Bez jablek, třešní i švestek

V sadech mráz prakticky zlikvidoval úrodu na stromech. „Není tam jablko, třešeň, není tam švestka,“ popsala situaci Stašková. Trochu odolaly jen hrušky. Bohužel pomrzly i malé plody, které už vznikaly v době mrazů. Pár dnů se zdálo, že na stromech vydrží, ale pak opadaly.

Úroda se naopak dá čekat od rajčat, cuket a dýní na poli. Letos k nim v Sadech svatého Prokopa přibudou i papriky, okurky nakládačky nebo možná melouny. První plody zeleniny očekávají za pár týdnů.