„Měli jsme čas, tak jsme se na chvíli stavili. Pro mě je největší lákadlo sušené banány. Vybavují se mi vzpomínky na dobu, kdy se sušené banány daly sehnat jen v Bulharsku během dovolené. Mám pro ně slabost,“ řekl Deníku Evžen Sikora z Ostravy, který si po projití jednotlivých stánků koupil balení sušených banánů. 

„Toto sušené ovoce je určitě jiné, než které nabízí většina běžných obchodů. Suší se přímo na africkém sluníčku, což je poznat na chuti,“ uvedl prodejce u stánku se sušeným ovocem.

BANÁNY

Ty, kteří na podobnou akci zavítali poprvé, kromě exotického vzhledu některých druhů, jako například dračího ovoce, překvapily zejména banány. „Jsou hodně malé a také mají jinou chuť než běžné banány z obchodů,“ řekla Markéta Zouharová, která v banánech ucítila jablkovou příchuť. 

„Jsou výborné,“ dodala návštěvnice, která si po ochutnávce koupila tři banány za šedesát korun. „Vše je bez chemie, čerstvé a letecky dopravené přímo z Afriky,“ uvedl prodejce Stanislav Pekař.

I přes vyšší ceny byl o ovoce velký zájem. „Ty ceny jsou vyšší, ale lidé, kteří sem přijdou, dobře vědí, jakou kvalitu za své peníze dostanou,“ uvedla prodejkyně u stánku s ananasem. „Chuť je skvělá. Vše bez chemie, klidně můžete zpracovat i ananasové slupky. Stačí je vyvařit ve vodě, nechat zchladit, přidat třeba třtinový cukr a lahodný nápoj je hotový,“ dodala prodejkyně. 

Řada příchozích se zastavila také u stánku s kořením ze Zanzibaru. Největší zájem byl o mletou kurkumu a směs koření na maso.

Akce se konala v rámci česko-ugandského food projektu, který má za cíl podpořit ugandské lokální farmáře a pěstitele.