V cíli letouny přistály zhruba o hodinu později. Vojáci 7. úkolového uskupení odletěli do Litvy už v předchozím týdnu.

Gripeny budou zasahovat proti letounům, které nedodržují stanovená pravidla mezinárodního leteckého provozu nad Pobaltím. Na tomto úkolu budou spolupracovat se španělským královským letectvem, které bude operovat také ze základny Šiauliai v Litvě, a současně s francouzským letectvem, působícím z letecké základny Ämari v Estonsku.

Český kontingent převezme operační úkol od příslušníků Dánského královského letectva 1. dubna. Plnit ho bude až do letošního 31. července, kdy jej vystřídá další člen Aliance. Během čtyř měsíců, kdy budou čeští letci působit v Litvě, se tam vystřídají dvě rotace.

Z návštěvy ministryně obrany Jany Černochové na 21. základně taktického letectva Čáslav.
Foto: Ministryně obrany Jana Černochová usedla do kokpitu vojenské stíhačky

„Je to naše sedmá mise typu Air Policing. Všechny procedury a přípravy máme dokonale zvládnuté. Tímto nasazením plníme náš závazek vůči NATO. Operační úkol se nezměnil, zůstává stejný jako u předcházejících misí,“ uvedl velitel čáslavské základny Jaroslav Míka. Zdůraznil, že úkol není nový, protože Pobaltské republiky vstoupily do NATO v roce 2004. Protože ale nedisponují vlastním nadzvukovým letectvem, střeží jejich vzdušný prostor alianční partneři, kteří se tam pravidelně střídají.

Velitel čáslavské základny připustil, že ač nejde o nový úkol, s ohledem na situaci na Ukrajině byla příprava pečlivější. „Žádná speciální bezpečnostní opatření jsme přijmout nemuseli, ale je to o větším psychickém tlaku. Museli jsme se pořádně seznámit s pravidly tak, aby nedošlo ke zbytečné eskalaci," vysvětlil Jaroslav Míka.

V minulosti už prý k takzvané ostré aktivaci došlo. V takovém případě musí letouny do 15 minut vzlétnout. „Občas se stane, že letouny Ruské federace nedodržují přesná pravidla mezinárodního leteckého provozu. Pak jsou letouny Aliance aktivovány, aby tuto aktivitu monitorovaly, nikdy ale nedošlo k žádné eskalaci," řekl velitel základny.

Letoun JAS-39C Gripen na 21. základně taktického letectva Čáslav.
Gripeny poslaly do vzduchu údaje o bombové hrozbě. Byl to planý poplach

Piloti zahájí svou činnost z litevské letecké základny v Šiauliai, létat budou i nad mořem. Vybaveni jsou speciálními oděvy, pro případ, že by se do moře museli katapultovat. Spolu s pěti gripeny bude v Litvě působit i téměř sto vojáků převážně z čáslavské základny, doplněných o další specialisty Armády České republiky.

Velením pověřen nejzkušenější pilot

Velením 7. úkolového uskupení byl pověřen jeden z nejzkušenějších stíhacích pilotů z čáslavské základny, šestačtyřicetiletý podplukovník Michal Daněk, který má v současné době nalétáno na letounu Gripen přes dva tisíce hodin. Je jedním ze dvou pilotů na světě, kteří tohoto milníku dosáhli.

Čáslavské gripeny už střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska v letech 2009 a 2012, kdy operovaly z letecké základny Šiauliai, a naposledy ve druhé polovině roku 2019 z vojenské letecké základny v Ämari v Estonsku. Podílely se také na ostraze vzdušného prostoru Islandu v letech 2014, 2015 a 2016.