„Vodojem Hosín má dvě komory a momentálně prochází očistou ta pravá. Z levé nadále zásobujeme odběratele pitnou vodou. Příští týden se jejich role obrátí. Nedojde tedy k žádnému omezení dodávek pitné vody pro odběratele,“ říká mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová. Dodává, že čištění jedné komory trvá v případě takto velkého vodojemu zhruba tři dny.

Maximální výška hladiny hosínského vodojemu je pět metrů, jedna komora pojme 2 000 m3 vody. „Pitná voda z čištěné komory vodojemu nejprve musí řízeně odtéct do spotřebiště. To trvá zhruba osm hodin. Poté vyčistíme dno a stěny tlakovou vodou, aby se odstranily případné usazeniny,“ popsal vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal. Součástí prací je i kontrola a přezkoušení funkčnosti všech armatur a potrubí.

Kamion s nelegálním odpadem z Itálie mířící do jihočeské metropole do cíle nedorazil.
Nelegální italský odpad do Budějovic nedojel, odhalili ho celníci díky rentgenu

„Hosínský vodojem má jako první novou filtrační jednotku, která zabraňuje vniknutí drobných nečistot a pylů z venkovního prostředí do akumulačních nádrží. Tím přispívá k uchování pitné vody v co nejvyšší kvalitě. Zároveň vysouší vzduch ve vodojemu a pomáhá tak chránit potrubí před korozí a prodlužuje jeho životnost,“ řekl náměstek českobudějovického primátora Petr Holický.

Společnost ČEVAK podobně pečuje i o ostatní vodojemy v její správě. Z těch zásobujících krajské město má již pravidelnou očistu za sebou vodojem Staré Hodějovice. V druhé polovině února přijde na řadu vodojem Dubičné a následovat budou vodojemy v Třebotovicích a Srubci.