Bazény v Praze.Zdroj: DeníkRůznorodý program během saunování mohou zájemci vyzkoušet třeba v aquaparcích na Šutce, Chodově a v Čestlicích. Během nahřívání si užijí solné peelingy, muzikoterapii nebo se přenesou do bavorské krčmy.

„Saunové ceremoniály nabírají na oblíbenosti. Saunový rituál je jako show v sauně, divadlo či představení pro saunující se návštěvníky. Návštěva saunových rituálů je vhodná pro každého, do saun začínají chodit celé rodiny,“ popsala Eva Polívková, která zastupuje lázeňský portál Spa.cz. Na tento trend reagoval i chodovský vodní svět, jenž do nabídky zařadil saunové rituály pro děti.

Mezi nejčastější chyby začátečníků v saunování patří podle Polívkové to, že málo pijí, případně zůstanou v horku příliš dlouho. Obojí pak vede k tomu, že se tělo přehřívá a točí se jim hlava.

„Nejúčinnější pro udržení dlouhodobého zdraví je chodit do sauny alespoň jednou týdně. Zásadní pro efekt procedury je také opakovat prohřívací a ochlazovací cyklus vždy tři až čtyřikrát po sobě,“ doplnila Polívková.

Let vesmírem na tobogánu

Přestože je pobyt v sauně vhodný i pro děti, mnohem víc je zřejmě potěší novinka čestlického aquaparku. Pokud se jim omrzí obyčejné jízdy po tobogánech, mohou jeden z nich sjet s brýlemi pro virtuální realitu.

„Vystoupáte do nejvyššího místa Aquapalace Praha na start tobogánu Magic tube. Vyberete si jeden z filmů – Vesmírná jízda nebo Průlet nebeskými zámky. Obsluha vám nasadí VR brýle a vy se necháte unášet na vlnách tobogánu a fantazie,“ popsal nový druh zábavy Josef Šimana, marketingový ředitel Aquapalace Praha.

O víkendech je tam také stále ještě v provozu divoká řeka, která nabízí v chladnějších dnech koupání pod širým nebem. „K dispozici je i pomalá řeka, která protéká celým areálem, i venkovní lagunou u Coral baru,“ doplnil Šimana.

Po celý rok nabízí plavání venku i podolský areál. Zatímco teplota vody v 50metrovém bazénu klesá společně se rtutí teploměru, ve vedlejším třicetimetrovém je vyhřívaná.

Unikát na Újezdě

I když by se mohlo zdát, že bazény jsou doménou širšího centra a okrajů metropole, opak je pravdou. V samém středu města lze nalézt několik klasických pětadvacítek. Unikát, o němž mnoho Pražanů ani netuší, se skrývá v Tyršově domě na Újezdě. Jde o nejstarší plavecký bazén v metropoli vystavěný v roce 1925. Plní ho vodou pramenící na přilehlém Petříně.

O něco známější je druhý bazén, který mají rovněž ve správě sokolové. Nachází se na Vinohradech na okraji Riegrových sadů. Voda je v něm čištěna speciální technologií bez přidaného chloru. Je zřejmě posledním místem v Praze, kde poskytují zázemí nudistům. Ti tu mají vyhrazenou hodinku každé úterý večer. Přijít může kdokoliv, zájem mají podle organizátorů spíše muži, kteří tvoří asi dvě třetiny návštěvníků. Další dva bazény se nacházejí v ulici Na Poříčí.

Méně známý bazén se nachází i v areálu holešovického výstaviště. Od listopadu přibližně do února bude mimo provoz kvůli plánované rekonstrukci. Plavci si v něm však nezasportují ani nyní. Z provozních důvodů byl už minulý týden uzavřen na neurčito.