Přitom archeologický výzkum tady vědci zahájili teprve začátkem ledna se skrývkou ornice. „V tuto chvílí máme skryté dvě rozsáhlejší plochy u Moravského Písku a Bzence. Zatím evidujeme osídlení od doby kamenné do středověku. Nejstarší nálezy předběžně datujeme do pozdní doby kamenné, tedy pět tisíc let staré. Jedná se o sídelní objekty a žárové hroby. V lokalitě u Moravského Písku už jsme zahájili výkopy a zatím máme části keramiky a sídlištních objektů – chat typických pro dobu železnou, keltského osídlení,“ informoval vedoucí archeologického výzkumu Jan Vízner.

Také v dalších lokalitách archeologové objevili zajímavé situace. „Materiálově je předběžně datujeme do doby bronzové cca do roku tisíc před našim letopočtem a další nálezy do období středověku čtrnáctého až šestnáctého století,“ uvedl Vízner s tím, že průzkum je teprve na začátku.

Fotovoltaická elektrárna na hodonínském Pánově poničená tornádem je opět v provozu.
Fotovoltaická elektrárna v Pánově: tornádo ji rozmetalo, nyní je celá v provozu

Časové určení tak budou ještě upřesňovat. „Už teď je ale jasné, že tento úsek dálnice bude na archeologické nálezy velmi bohatý a přínosný,“ upozornil vedoucí výzkumu.

Úsek dálnice D55 u Moravský Písku a Bzence přesáhne čtyři kilometry. Součástí jsou například čtyři mostní objekty, vybudování tří protihlukových stěn v celkové více než kilometrové délce a mimoúrovňové křižovatky u bzenecké benzínky. Předpokládaná cena stavby přesahuje miliardu korun. „Předpoklad zahájení prací je v letošním roce a dokončení v roce 2025,“ sdělila mluvčí republikového Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková. Jak doplnila, nyní ještě pokračuje soutěž na zhotovitele hlavních prací.