Byl tak velký zájem o rybářství vždy?
Řekl bych, že nebyl. Dříve se po většinu času rybářský koníček dědil po generacích. Děda na syna a tak dále. Dnes,díky větší popularitě rybářství a větší individuální činnosti s dětmi a pořádanými náborovými akcemi, se stav podstatně zlepšil a naše rybářské řady se začaly rozšiřovat.

Kolik máte nyní dětí v rybářském kroužku?
Naše domovská ČRS MO Rožmitál pod Třemšínem, pod kterou je náš rybářský kroužek veden, má v dnešní době 40 rybaříků. Jen před dvěma lety bylo tohle číslo poloviční. Při počtu 260 dospělých členů naší Místní organizace je stav mládeže z mého pohledu velmi dobrý. Příkladně ve Středočeském územním svazu, který sdružuje 37 807 dospělých členů, je 4 378 dětí a to je přeci krásné číslo.

Když děti odrostou, zůstávají u rybářství, nebo je to přejde?
To je zajisté v každém kroužků různé a hraje tady spousta aspektů, jako jsou například rodiče. Pokud, jak já říkám, má rybařinu dítě v srdíčku, a to se většinou odhalí dost brzy samotným přístupem dětí k rybařině, provází ho tenhle koníček celím životem. Nejhorší je přirozeně puberta, kdy naše mládež začíná jevit zájem o jiné věci, než je rybařina, a zde bych řekl, že přicházíme o nejvíce členů. Ze zkušenosti mohu říci, že spousta takových se v dospělosti k rybářskému sportu vrátí, ovšem ne všichni.

Je něco, co činnost rybářského kroužku komplikuje?
Tato otázka by byla jistě na delší vyprávění. Jako vedoucí mohu říci, že je to v dnešní době nárůst administrativy. Jak v různých žádostech o podporu, dotaci, zprávách o kroužku, táborech a podobně. Na druhou stranu musím říci, že Středočeský územní svaz – odbor mládeže každoročně pořádá pro všechny vedoucí ze Středočeského kraje aktiv vedoucích, zdravotnické školení, školení na vedoucí táborů a podobně. To nám hodně pomáhá prohlubovat znalosti a zkušenosti pro vedení. Největší bolestí je ale nedostatek vedoucích. Ve většině případů je vedoucí kroužku dobrovolná činnost a vykonávaná zcela bez náhrad. Stráveného času je mnoho a zodpovědnost za děti je přitom ohromná. V Rožmitále se nám povedlo zapojit rodiče, třeba maminky dětí, kteřé chodí do kroužku. Zapojily se naplno do činnosti kroužku, staly se i členy naší MO a dnes, už druhým rokem, plně vedou náš kroužek, za což jim patří velký dík, protože 40 dětí jeden vedoucí zvládnout nemůže.

Co by fungování kroužku podle vás nejvíc usnadnilo?
Řekl bych, že finance. Jak v odměně vedoucím, tak ve snadnějším přístupu k různým dotacím a podporám. Chod kroužku je dnes velice finančně náročný. A sehnat peníze na dopravu dětí, závody, ceny, různé exkurze, propagační a učební materiály, tábory, výlety a tak dále, si řada rybářských organizací dovolit nemůže. Za rožmitálský rybářský kroužek musím poděkovat městu Rožmitál, Středočeskému územnímu svazu, naší místní organizaci, ale i drobným sponzorům a podporovatelům našeho kroužku. Právě díky velké podpoře můžeme pro děti uspořádat spousty akcí, na kterých děti dostanou krásné dárky.

Co máte vy sám nejraději na rybaření?
Tak určitě krásu přírody okolo sebe a zážitek ve zdolávání krásných úlovků, jako asi každý rybář. Nicméně se za sportovního rybáře nepovažuji a ani tomu nevěnuji příliš času. Já se řadím spíše do kategorie profesionálních rybářů, neboť mne rybařina provází od dětství. Absolvoval jsem SOU Rybářské v Třeboni a pak se aktivně zapojil v naší MO, kde jsem letos 25 let členem. Jako člen výboru se věnuji spíše pracem v rybářství a rybníkářství jako takovém. Díky tomu také zapojujeme mládež do výlovů našich rybníků a vychováváme si tak další generaci tohoto krásného koníčka. Nicméně mě práce s rybářskou mládeží mne baví a naplňuje, vidět rozzářený dětský úsměv je pro mne jako vedoucího největší odměna. Práci s mládeží vidím jako smysluplnou, neboť v mladé generaci je naše budoucnost.

Jakou rybu a jakým způsobem upravenou jíte nejraději?
Mnoho mých rybářských kamarádů miluje dravce, štiky, okouny, candáty a sumce různě upravené. Proto asi řeknou, že jsem barbar, ale mojí nejoblíbenější rybou je řízek z kapra a pstruh po mlynářsku, kdy rybu osolíme, obalíme v mouce s trochou papriky a smažíme na másle. Rybí maso je velice zdravé a nemělo by tak chybět na našem jídelníčku. Rybí maso obsahuje více živin než kterékoliv jiné, významnou dávku bílkovin, různých vitamínů A, D, vzácný jód, rybí tuk, který je zdrojem omega – 3 mastných kyselin. Tyto látky výrazně snižují srdeční choroby, nemoci krevního oběhu, zdravý vývoj očí a mozku.