„Byla to krátká, ale krásná záře během maxima meteorického roje Perseidy. Pro tento časosběr, pořízený z Ústupek (49,82N, 15,65E) v období mezi 23:28 a 2:13 SELČ, jsem použil Canon 6D a Samyang 14mm. Jaký to výhled. Také můžete vidět Jupiter a Mars blízko na obloze pomocí kup Hyád a Plejád,“ uvedl fotograf, cestovatel a popularizátor astronomie Petr Horálek.

Vesmírnou krásu zachytil na poli nad hotelem Kapitán na Ústupkách v Seči, odkud pochází hodně jeho věhlasných záběrů.

Petr Horálek se narodil v roce 1986 v Pardubicích. Po studiích teoretické fyziky a astrofyziky na Masarykově Univerzitě v Brně a na Slezské univerzitě v Opavě krátce pracoval jako astronom na Akademii věd ČR, později na Hvězdárně v Úpici a také na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

V roce 2015 přešel na volnou nohu jako fotograf, popularizátor astronomie, lektor fotografických kurzů či cestopisných přednášek. Největší radost má z toho, že po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek, stal se prvním českým Fotovyslancem Evropské jižní observatoře a několik jeho snímků vybral úřad NASA.

„Srdcem jsem ale pořád ten malý kluk, který dychtivě vzhlíží ke hvězdám a touží uzřít každý vzácný nebeský výhled nebo astronomický úkaz. Prostě hvězdář srdcem i duší,“ říká o sobě.

Zajímavosti k meteorickému roji Perseidy

  • Proč se nazývají Perseidy?
    Místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Persea, podle něhož se úkaz jmenuje.
  • Kde je souhvězdí Persea?
    Nachází se severně od nebeského rovníku. Z Česka je nutné se dívat směrem nad jihovýchod.
  • Jak rychle Perseidy letí?
    Meteory dosahují rychlosti téměř 58 kilometrů za sekundu.
  • Kde je nejlepší místo na pozorování v ČR?
    Jizerská oblast tmavé oblohy. Jedná se o první mezinárodní park tmavé oblohy na světě. Nachází se v téměř neobydlené části pohoří a leží z poloviny na české a polské straně.