Meteorologické podmínky byly v noci z pondělí na úterý nakloněny pozorovatelům na většině území České republiky. Kromě meteorického roje Perseidy tak měli lidé díky silné geomagnetické bouři možnost vyfotit také vzácnou polární záři. „Polární záři jsme zaznamenali z více míst našeho území poprvé okolo jedenácté hodiny večer. Poté se opět objevila po půlnoci,“ informovali členové organizace Czech Thunderstom Research Association.
V kombinaci s meteorickým rojem Perseidy a vzdálenými záblesky z bouřek, které se vyskytovaly na hranici s Rakouskem, se jednalo o velmi zajímavou podívanou. „Na obloze bylo možno najednou sledovat tři různé zajímavé jevy,“ konstatovali.
Perseidy v Česku
Padající hvězdy na srpnové obloze lidé v dávné minulosti nazývali slzami svatého Vavřince – světce, který zemřel mučednickou smrtí v době panování římského císaře Valeriána. Dnes však již víme, že se jedná o Perseidy.
Ty lidé mohou pozorovat nad územím České republiky od 10. do 15. srpna. Největší aktivita nastala už odpoledne 12. srpna.
Přes den sice není možné jev spatřit, ale v noci lze pak vidět osmdesát až sto meteorů za hodinu. Lidé k pozorování padajících hvězd nepotřebují žádné speciální zařízení a je možné je pohodlně spatřit pouhým zrakem.
„Pozorování z počátku naruší Měsíc, před půlnocí ale zapadne, takže si stačí nalézt místo s výhledem nad jihovýchod a s minimem umělého světla,“ sdělil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.
Zajímavosti k meteorickému roji Perseidy
Proč se nazývají Perseidy?
Místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Persea, podle něhož se úkaz jmenuje.
Kde je souhvězdí Persea?
Nachází se severně od nebeského rovníku. Z Česka je nutné se dívat směrem nad jihovýchod.
Jak rychle Perseidy letí?
Meteory dosahují rychlosti téměř 58 kilometrů za sekundu.
Kde je nejlepší místo na pozorování v ČR?
Jizerská oblast tmavé oblohy. Jedná se o první mezinárodní park tmavé oblohy na světě. Nachází se v téměř neobydlené části pohoří a leží z poloviny na české a polské straně.