V Bílině zadržel pachatele přímo při loupeži v rodinném domě. Vyčenichal ženu, která se ztratila na polích a v lesích Bystřanska. Vystopoval řadu pachatelů krádeží. Pomohl v zásahu proti agresivním lidem na ulici. Teď už si ale čtyřnohý policejní „komisař“ Nasso užívá nebeského klidu. Dožil se 11 let. Se svým služebním parťákem se musel v těchto dnech rozloučit nadporučík Michal Procházka z Územního odboru v Teplicích. Severočeská policie přišla o dlouholetého pomocníka v psích řadách.

Policejní pes Nasso a psovod Michal ProcházkaZdroj: Se svolením Michala Procházky„Zrovna se vracím ze zvířecího krematoria v České Lípě. Nasso je už na svém zaslouženém odpočinku. Prožili jsme spolu krásná léta bok po boku ve službě. Hodně mě toho naučil. Jednou se tam nahoře určitě zase setkáme, abychom si vystřihli nějakou společnou službičku,“ říkal policista. Nasso mu jako psovodovi severočeské policie byl přidělen ve věku šesti let. „Od té doby byl služebním parťákem, členem rodiny i mé zvířecí smečky,“ zmínil Procházka. Doma má tento muž další čtyři psy.

Jako společnou výjezdovou hlídku je operační středisko vysílalo z areálu Kaňkova, kde psovodi sídlí, po celém regionu. „V průběhu služby u Policie ČR se spolu zúčastnili mnoha výjezdů na místa činu a pátracích akcí,“ sdělila mluvčí policie Ilona Gazdošová. Sám policista říká, že Nasso byl pro něj parťákem, se kterým do služby nastupoval vždy s tím, že se vrátí domů oba v pořádku. Život psa byl pro něj stejně důležitý, jako jeho vlastní.

Český dům v ulici G. Casanovy v Duchcově.
Český dům půjde k zemi. Zmizí další „bolák“ Duchcova

I po ukončení policejní kariéry v roce 2019 si vlčák Nasso užíval psí důchod v teple domova svého policejního páníčka. V minulých dnech se přesunul do psího nebe. „Navždy budeš v mém srdci,“ vzkázal mu tam nahoru při posledním rozloučení jeho služební táta.

Nadporučík Michal Procházka teď slouží jako policista na oddělení v Duchcově. Od psovodů před časem odešel. Zkoušel to v armádě, ale nakonec se k policii vrátil. Teď čeká na svoji příležitost, aby mohl opět nastoupit do policejní stanice Kaňkov jako psovod. „V době podstavů v policejních řadách tomu příliš nevěřím, ale rád bych se tam opět dostal. Práce se psy mě baví,“ poznamenal.