Úsporná opatření vyhlášená policejním prezidentem se dotknou i Ostravy. Zrušeno by mělo být například obvodní oddělení v Ostravě-Kunčicích. S tím ale zásadně nesouhlasí zastupitelé městské části Slezská Ostrava, kteří v pátek zaslali otevřený dopis ministru vnitra Radku Johnovi. Lidé již také začali podepisovat petici, kterou chtějí zaslat řediteli moravskoslezské policie.

Zbyla by jen jedna služebna

„Ostrava je městem, kde je kriminalita v rámci republiky jedna z nejvyšších, což jistě víte. Slezská Ostrava, která je největším ostravským obvodem, se rozkládá zhruba na jedné čtvrtině celého města, a má pouhá dvě oddělení Policie ČR. I přesto má být jedno z nich zrušeno, a to navíc v problémové lokalitě, kde jsou tamní občané dnes a denně konfrontováni s kriminalitou nejrůznějšího druhu,“ stojí v dopise podepsaném starostou Antonínem Maštalířem.

Údajným důvodem zrušení služebny má být skutečnost, že oddělení nesídlí v budově, která je ve vlastnictví ministerstva vnitra. „To je podle mého názoru zástupný problém,“ uvedl Maštalíř s tím, že návrh policejního prezidia, aby lokalitu hlídali policisté ze vzdálenějších lokalit, je nepřijatelný.

Stejný problém i v jiných městech

Do podobné situace se dostala města a obce na řadě míst České republiky. Někde situaci vyřešili tím, že oddělením sídlícím v městských budovách výrazně snížili či zcela odpustili nájem. „U nás je situace jiná, není to naše budova. „Ale i kdyby byla, rozhodně bychom nešli cestou snížení nájemného například na symbolickou korunu. To v žádném případě. Nemůžeme suplovat povinnosti státu, která se má starat o bezpečnost,“ prohlásil rezolutně Maštalíř, který odmítl i variantu, že by městský obvod za policii platil pronájem budovy.

„V případě zrušení oddělení by se o pořádek v Kunčicích a okolí starali policisté ze vzdálenějších oddělení a strážníci.

„Pokud by došlo ke zrušení oddělení Policie České republiky v Ostravě-Kunčicích, ve spolupráci s městským obvodem by z naší strany došlo k intenzivnějšímu výkonu služby a činnosti strážníka okrskáře v této oblasti,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová.

Policejní prezidium, které rozhoduje o úsporných opatřeních, se k otevřenému dopisu nevyjádřilo. „Nemáme se k čemu vyjadřovat. My stanovujeme rámec opatření, konkrétní rozhodnutí je na krajských policejních ředitelích,“ uvedl Jan Melša z tiskového oddělení policejního prezidia.